fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Donald Trump dostanie pieniądze na mur. Jest tylko jeden haczyk

Bloomberg
Donald Trump będzie mógł zbudować mur na granicy z Meksykiem. Republikanie i Demokraci zawarli porozumienie. Jest jednak jedno "ale".

Mur będzie znacznie krótszy, niż chciał prezydent USA.

Kompromis w sprawie finansowania muru jest elementem negocjacji budżetowych, które mają zapobiec kolejnemu zawieszeniu działalności rządu USA.

Wstępne porozumienie między partiami zakłada budowę na granicy z Meksykiem dodatkowych 55 mil czyli 88 km fizycznej bariery. Donald Trump chciał zbudować mur, który miałby długość 400 km.

Koszt dłuższego muru to 5,7 mld dolarów. Republikanom udało się wynegocjować w budżecie tylko 1,375 mld dolarów. Z tych pieniędzy ma powstać bariera m.in. w dolinie Rio Grande oraz innych newralgicznych miejscach granicy z Meksykiem.

Donald Trump na wiecu w El paso zapewnił, że mur powstanie, ponieważ "bezpieczeństwo jest podstawowym prawem każdego Amerykanina". Prezydent USA powiedział, że mur zatrzyma "kryminalistów" w Meksyku.

Granica amerykańsko-meksykańska liczy ponad 3 tys. km. Już teraz na jednej trzeciej jej długości znajdują się fizyczne bariery: betonowe ściany, metalowe siatki z drutem kolczastym oraz stalowe zapory.

Spór o finansowanie muru doprowadził do 35-dniowego "zamknięcia rządu" federalnego. Rekordowego w historii USA. Donald Trump nie podpisał wówczas ustawy budżetowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA