Producenci podnoszą ceny

Duży popyt na materiały budowlane w Polsce oraz rosnące koszty firm, które zajmują się ich produkcją, powodują, że za tego typu wyroby trzeba będzie coraz więcej płacić.

Publikacja: 07.01.2019 20:00

Producenci podnoszą ceny

Foto: Adobe Stock

Branża materiałów budowlanych w Polsce ma teoretycznie sprzyjające warunki rozwoju. To przede wszystkim rezultat mocnego wzrostu popytu na krajowym rynku, będącego następstwem boomu w budownictwie. Mimo zwyżki sprzedaży, stosunkowo dużo firm ponosi straty lub odnotowuje spadek zysków. Nie mogą poradzić sobie zwłaszcza z rosnącymi kosztami.

Czytaj także: Pięć plag w budownictwie. Jakie zagrożenia czekają branżę?

Niepewność na rynku

Europejski Fundusz Leasingowy w najnowszym raporcie zwraca uwagę na takie zagrożenia w sektorze budowlanym, jak: brak rąk do pracy, wzrost cen materiałów budowlanych i usług, malejąca rentowność firm i zmiany w podatkach. To powoduje, że wielu przedstawicieli branży z niepokojem patrzy w przyszłość. EFL informuje, że jeden na pięciu zapytanych ocenia, że w nadchodzących dziesięciu latach sytuacja społeczno-gospodarcza kraju nie będzie sprzyjała rozwojowi branży. Najliczniejsza jest jednak grupa firm, które nie są w stanie ocenić, co może przynieść przyszłość (38 proc.).

Sytuacja w branży materiałów budowlanych jest zróżnicowana w zależności od segmentu, który jest analizowany, chociaż są i pewne podobieństwa. – Popyt na kostkę brukową w Polsce jest duży i naszym zdaniem utrzyma się to jeszcze przynajmniej przez trzy lata. Zgłaszane zapotrzebowanie przekracza obecnie nasze możliwości sprzedażowe, co związane jest m.in. z utrudnionym dostępem do surowców i wymagającą sytuacją na rynku pracy – mówi Ireneusz Gronostaj, członek zarządu Libetu.

Jego zdaniem pewnym problemem dla całej branży materiałów budowlanych są też znacząco rosnące koszty zewnętrzne i związana z tym niepewność. Chodzi przede wszystkim o drożejące surowce i energię. To może spowodować, że ceny finalnych wyrobów wzrosną i mogą ograniczyć popyt. – Z drugiej strony społeczeństwo się bogaci, co obok ogromnych inwestycji mieszkaniowych i infrastrukturalnych jest jednym z głównych motorów wzrostu popytu na kostkę brukową w Polsce – twierdzi Gronostaj.

Rośnie też popyt na chemię budowlaną. – W ubiegłym roku rynek gładzi tynkowych w Polsce wzrósł o kilka procent. Podobnych zwyżek spodziewamy się w tym roku – mówi Kajetan Zaziemski, dyrektor inwestycji Megaronu. Spółka zwiększyła i nadal będzie zwiększać ich sprzedaż nie tylko w kraju, ale i na rynkach zagranicznych, m.in. w Wielkiej Brytanii. W związku z rosnącymi w całej gospodarce kosztami już podniosła o kilkanaście procent ceny w niektórych kanałach dystrybucji. W najbliższym czasie takie zwyżki mają objąć całość oferty. Zaziemski dodaje, że znaczące podwyżki cen mają miejsce w całej branży.

Innowacyjne produkty

Potwierdzają to zresztą dane Polskich Składów Budowlanych. Z ostatniego raportu tej firmy wynika, że w listopadzie, licząc rok do roku, wzrosły ceny aż w 19 grupach asortymentowych na 20 badanych. Najmocniej, bo o kilkanaście procent zdrożały: drewno, płyty drewnopochodne, ściany i kominy.

W tej sytuacji spółki starają się sprzedawać zarówno wyroby już powszechnie znane, jak też inwestują w nowe produkty. Tak jest m.in. z Seleną FM, której produkty obecne są również na wielu zagranicznych rynkach. – Pracujemy nad produktami prośrodowiskowymi – w myśl zasady zrównoważonego budownictwa. Dział R&D (badania i rozwój – red.) opracowuje zarówno produkty pomagające oszczędzać zasoby, np. energię elektryczną, jak i nowe komponenty pochodzące ze źródeł bioodtwarzalnych (w ramach współpracy w programie Horyzont 2020) – mówi Krzysztof Domarecki, przewodniczący rady nadzorczej delegowany do pełnienia funkcji prezesa i dominujący akcjonariusz Seleny FM. Dodaje, że opracowana oferta będzie odpowiadać na potrzeby inwestorów i użytkowników.

Spółka nie odnosi się wprost do pytania, czy w tym roku zakładany jest w grupie wzrost przychodów i zysków. – Cała branża materiałów budowlanych zadaje sobie pytanie o popyt w 2019 roku i możliwe spowolnienie gospodarcze – szczególnie w II połowie 2019 roku. Naszym zdaniem przejściowe spowolnienie jest możliwe ze względu na cykliczność gospodarki, tym niemniej w horyzoncie 3–5-letnim pozostajemy optymistami co do perspektyw rozwoju rynku – uważa Domarecki.

Branża materiałów budowlanych w Polsce ma teoretycznie sprzyjające warunki rozwoju. To przede wszystkim rezultat mocnego wzrostu popytu na krajowym rynku, będącego następstwem boomu w budownictwie. Mimo zwyżki sprzedaży, stosunkowo dużo firm ponosi straty lub odnotowuje spadek zysków. Nie mogą poradzić sobie zwłaszcza z rosnącymi kosztami.

Czytaj także: Pięć plag w budownictwie. Jakie zagrożenia czekają branżę?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budownictwo
Gwałtowny skok rezerwacji nowych mieszkań. Polacy ruszyli do biur nieruchomości
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Budownictwo
Ceny materiałów budowlanych nadal spadają
Budownictwo
Ceny mieszkań doszły do sufitu? Sprzedający liczą na kolejne zwyżki
Budownictwo
Spadają ceny materiałów budowlanych. Co potaniało najbardziej?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Budownictwo
Ceny nowych mieszkań dalej w górę w największych aglomeracjach