fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Ile za "Mieszkanie+"

Fotorzepa, Adam Burakowski
Koszt nabycia lokalu od państwa może wynieść 140 - 360 tys. zł.

O programie "Mieszkanie plus" mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Program "Mieszkanie+" wzbudza spore zainteresowanie Polaków. Dzieje się tak, mimo że liczba powstających lokali jeszcze nie przekroczyła 500. Rodacy interesują się jednak zapowiadaną możliwością stopniowego wykupu lokali na własność. Warto zatem sprawdzić, ile może kosztować rządowe mieszkanie spłacane przez 25 lat.

Trzeba jednak pamiętać, że wciąż brakuje szczegółowych informacji na temat rządowego programu. Treść Narodowego Programu Mieszkaniowego sugeruje, że miesięczny czynsz za „mieszkania plus" wyniesie od 10 do 20 zł za mkw. Ta stawka zapewniająca zwrot kosztów budowy i zysk dla inwestorów nie uwzględnia m.in. opłat za media i opłat związanych z częściami wspólnymi budynku.

Osoby zamierzające wykupić lokal na własność, będą musiały dopłacić pewną kwotę. Taka miesięczna dopłata ma wynieść 2 zł za mkw. przy najniższej stawce czynszu (10 zł za mkw.) i 4 zł za mkw. w przypadku najwyższej stawki czynszowej (20 zł za mkw.). Zatem łączny koszt wynajęcia „mieszkań plus" (bez uwzględnienia mediów i pozostałych opłat eksploatacyjnych), wyniesie 12 - 24 zł za mkw. miesięcznie.

Minimalna stawka (12 zł za mkw.) jest realna tylko w małych miastach. W przypadku metropolii realistyczny wydaje się miesięczny koszt najmu i wykupu zbliżony do 24 zł za mkw. Nominalny koszt nabycia lokalu wyniesie 140 - 360 tys. zł.

W ramach analizy kosztów wykupu warto uwzględnić przykłady dotyczące mieszkania z minimalną oraz maksymalną stawką czynszu.

Przykład nr 1

Miesięczna opłata za lokal w programie "Mieszkanie+" wynosi 12 zł za mkw. Podana stawka uwzględnia już opłatę za wykup mieszkania (2 zł za mkw.). Do czynszu (10 zł za mkw.) nie wliczono mediów oraz pozostałych opłat eksploatacyjnych. Przykładowe mieszkanie położone w małym mieście ma 40 mkw. Łączny koszt najmu w skali miesiąca wyniesie zatem 480 zł (w tym 80 zł opłaty za wykup).

Przykład nr 2

Miesięczna opłata za lokal w programie "Mieszkanie+" wynosi 24 zł za mkw. Podana stawka uwzględnia już opłatę za wykup mieszkania (4 zł za mkw.). Do czynszu (20 zł za mkw.) nie wliczono mediów oraz pozostałych opłat eksploatacyjnych. Przykładowe mieszkanie z Warszawy ma 50 mkw. Łączny koszt najmu w skali miesiąca wyniesie zatem 1,2 tys. zł (w tym 200 zł opłaty za wykup).

Po przyjęciu powyższych założeń i najczęściej deklarowanego czasu spłaty lokalu (25 lat), można obliczyć sumę samych opłat za wykup oraz sumę czynszów i wspomnianych opłat. W obliczeniach warto uwzględnić inflację. Jej przykładowa roczna stawka wynosi 2,50 proc. i odpowiada długookresowemu celowi inflacyjnemu Narodowego Banku Polskiego.

Wyniki samodzielnych obliczeń wskazują, że dla „mieszkania plus" (40 mkw.) z minimalną stawką czynszu suma opłat za wykup wyniesie 24 tys. zł po 25 latach. Po doliczeniu czynszów analogiczna kwota wzrasta już do 144 tys. zł.

Koszty wykupienia lokali z maksymalną stawką czynszu będą oczywiście o wiele wyższe. Po uwzględnieniu miesięcznej stawki za mkw. na poziomie 24 zł, łączny koszt wykupu mieszkania o powierzchni 50 mkw. wynosi 360 tys. zł. Po 25 latach zakładanej inflacji wspomniana kwota będzie mieć identyczną siłę nabywczą jak obecne 194,5 tys. zł.

Oczywiście nie można przewidzieć rynkowej wartości „M", które uczestnik programu "Mieszkanie+" nabędzie na własność np. za 25 lat. W przypadku małych miast zagrożeniem wydaje się spadek cen lokali związany z problemami demograficznymi.

Jeżeli proponowane warunki wykupu lokali z programu "Mieszkanie+" zostaną rzeczywiście wprowadzone, to najemcy będą mieli sporą motywację do stopniowej spłaty. Nawet w przypadku lokali z najwyższym czynszem dopłata za wykup ma być niewielka (miesięcznie 4 zł za mkw.).

Atrakcyjność rządowej oferty zmniejsza fakt, że czynsz (10 - 20 zł za mkw.) nie będzie uwzględniał kosztów eksploatacyjnych. W związku z tym podstawową stawkę czynszu (10 - 20 zł za mkw.) też trzeba wliczyć do kosztów wykupu.

Po takiej zmianie koszty wykupienia „mieszkań plus" mogą nie przedstawiać się już tak bardzo atrakcyjnie (zwłaszcza w dużych miastach). Nie powinno to dziwić, ponieważ pomysłodawcy programu "Mieszkanie+" zapowiadali komercyjny poziom czynszów oraz inwestycyjny charakter całego przedsięwzięcia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA