fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Johnson wygrywa wybory. Co dalej z brexitem?

AFP
Zdobycie większości w Izbie Gmin przez Partię Konserwatywną Borisa Johnsona oznacza, że do brexitu dojdzie najprawdopodobniej 31 stycznia, na podstawie umowy wynegocjowanej przez obecnego premiera Wielkiej Brytanii z Brukselą. Nie oznacza to jednak zakończenia negocjacji z UE - zauważa BBC.

W efekcie 31 stycznia Wielka Brytania, po trzykrotnym przełożeniu daty brexitu, formalnie wystąpi z UE.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE rozpocznie proces negocjowania umowy handlowej między Brukselą a Wielką Brytanią. Do końca 2020 roku trwa okres przejściowy w relacjach Wielkiej Brytanii z UE.

Wielka Brytania chciałaby zachować maksymalny dostęp swoich towarów i usług na rynki europejskie, ale jednocześnie chciałaby opuścić wspólny rynek i unię celną, a także wyjść spod jurysdykcji TSUE.

UE będzie musiała uzgodnić strategię negocjacyjną na rozmowy z Londynem o umowie handlowej. Negocjacje w tej sprawie mogą rozpocząć się w marcu.

Do końca czerwca strony muszą dojść do porozumienia. Jeśli tak się nie stanie od początku 2021 roku Wielkiej Brytanii i UE nie będzie łączyć umowa handlowa, albo okres przejściowy w relacjach Londynu z Brukselą zostanie przedłużony o rok lub dwa (Johnson jednak odrzuca taką możliwość).

Jak zauważa BBC jak dotąd żadna tak kompleksowa umowa handlowa UE z zewnętrznym krajem nie została wynegocjowana w tak krótkim czasie.

Wielka Brytania musi także uzgodnić warunki współpracy z UE w dziedzinie bezpieczeństwa oraz współpracy policyjnej.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA