fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Wielka Brytania: Trzeci z rzędu sondaż ze spadkiem przewagi konserwatystów nad Partią Pracy

Premier Boris Johnson
AFP
Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona ma 11 pkt. proc. przewagi nad opozycyjną Partią Pracy w sondażu zrealizowanym we wtorek dla „The Times” i telewizji Sky News. Oznacza to zmniejszenie straty przez ugrupowanie Jeremy'ego Corbyna o 1 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Poparcie zyskały jednak obie partie.

Poparcie dla konserwatystów wyniosło w sondażu 43 procent, co stanowi wzrost o jeden punkt w stosunku w stosunku do poprzedniego badania YouGov, opublikowanego w sobotę. W tym samym czasie poparcie dla Partii Pracy wzrosło o 2 pkt. proc. - do 32 proc.

Sondaż jest trzecim z rzędu, który pokazuje zmniejszanie się przewagi między torysami a laburzystami. Także badanie Kantar, przeprowadzone we wtorek, wykazało 11 pkt. proc. różnicy również wykazała 11-punktową przewagę, ze spadkiem o 7 pkt. proc., a poniedziałkowy sondaż ICM wykazał 7-punktową przewagę, ze spadkiem o trzy pkt. proc.

Dwaj liderzy zyskują kosztem mniejszych partii. W sondażu YouGov poparcie dla Liberalnych Demokratów spadło o 3 pkt. proc. względem poprzedniego badania i wyniosło 13 procent. Z kolei Brexit Party nieco odrobiło po stratach, poniesionych po decyzji o wycofaniu swoich kandydatów z okręgów, gdzie poprzednio wygrali konserwatyści. Obecnie oddanie głosu na ugrupowanie Nigela Farage'a zapowiada 4 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt. proc.).

Zieloni zanotowali spadek poparcia z 4 proc. do 2 proc. Stabilne jest poparcie dla Szkockiej Partii Narodowej (SNP), które wyniosło 4 proc.

YouGov przeprowadził sondaż w dniach 25 i 26 listopada na próbie 1678 dorosłych Brytyjczyków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA