fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Nieoficjalnie: 19 października nadzwyczajne posiedzenie Izby Gmin

AFP
Brytyjski rząd chce zwołać nadzwyczajne posiedzenie Izby Gmin na sobotę 19 października niezależnie od tego czy premierowi Borisowi Johnsonowi uda się doprowadzić do zawarcia umowy brexitowej z Brukselą, czy nie - podają w środę źródła w brytyjskim rządzie.

19 października, zgodnie z tzw. ustawą Hilary'ego Benna, brytyjski rząd powinien zwrócić się do d Brukseli z prośbą o przełożenie daty brexitu jeżeli do tego dnia nie uda się przyjąć nowej umowy brexitowej lub jeśli Izba Gmin większością głosów nie poprze wyjścia z UE bez umowy.

Johnson zapowiedział, że będzie przestrzegał obowiązującego prawa, ale jednocześnie zapewnił, że Wielka Brytania wyjdzie z UE 31 października niezależnie od okoliczności. Nie jest jasne jak Johnson zamierza pogodzić oba te stanowiska.

Jak podaje Reuters na nadzwyczajnym posiedzeniu Izby Gmin w sobotę 19 października, w przypadku nie przyjęcia umowy przez UE możliwe będzie przeprowadzenie serii głosowań dotyczących tego, jak dalej powinien zachowywać się rząd.

W ubiegłym tygodniu Johnson przedstawił propozycje zmian w umowie brexitowej, które jednak prawdopodobnie w tym tygodniu zostaną odrzucone przez UE.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA