fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Johnson wierzy w nową umowę brexitową przed 18 października

AFP
- Nie miejcie wątpliwości, mamy na to czas - tak Boris Johnson przebywający z wizytą w Irlandii odpowiedział dziennikarzom na pytania ws. brytyjskich propozycji dotyczących zmian w umowie brexitowej wynegocjowanej w 2018 roku przez rząd Theresy May.

- Przygotowujemy pomysły dla naszych przyjaciół i partnerów, które popchną sprawę naprzód - mówił Johnson odpowiadając na pytanie o brytyjskie propozycje dotyczące m.in. tego jak zastąpić w umowie mechanizm tzw. backstopu, czyli rozwiązanie, które zakładało, że po wyjściu z UE Wielka Brytania pozostanie w unii celnej z Brukselą, by uniknąć odtworzenia granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

- Jeśli się na tym skupimy, możemy osiągnąć (sukces) - dodał brytyjski premier.

- Wierzę, że umowa może być wypracowana przed 18 października. Zróbmy to razem - podkreślił Johnson.

Brytyjski premier zapewnił też, że chciałby, aby doszło do porozumienia. - Odrzućmy politykę, a znajdziemy praktyczne kwestie, które mogą być rozwiązane dzięki energii i duchowi kompromisu - mówił Johnson.

- Mój przekaz na dziś brzmi: chcę umowy, chcę zawrzeć umowę - powiedział brytyjski premier, który wielokrotnie powtarzał, że w przypadku braku takiej umowy jest gotów doprowadzić do tzw. twardego brexitu.

Johnson zapewnił jednocześnie, że Wielka Brytania "nigdy nie stworzy punktów kontrolnych na granicy z Irlandią".

Jednocześnie brytyjski premier podkreślał, że do brexitu musi dojść 31 października.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA