fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Zrobiło się gorąco na rynku fuzji i przejęć

123RF
Liczba transakcji wprawdzie nie przyprawia o zawrót głowy, ale pod względem ich wartości ten rok wypada bardzo dobrze.
Od stycznia odnotowano wprawdzie tylko 11 transakcji wartych więcej niż 100 mln euro, ale końcówka roku zaskoczyła bardzo pozytywnie, przynosząc dwa przejęcia o niespotykanej na polskim rynku wartości.
– Chodzi o sprzedaż Allegro przez Naspers grupie funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners za prawie 13 mld zł oraz pakietu akcji Pekao przez UniCredit PZU i PFR za prawie 10 mld zł – wskazuje Alicja Kukla-Kowalska, ekspertka z firmy Fordata. Dodaje, że od stycznia zawartych zostało około 180 transakcji, co stanowi wprawdzie 30-proc. spadek w stosunku do rekordowego 2015 r., ale jest wynikiem wyraźnie lepszym niż w dwóch wcześniejszych latach. Najwięcej działo się w finansach, mediach, IT oraz przemyśle. Doszło też do ostrych roszad właścicielskich w branży piwnej. Spółka Kulczyk Investments sprzedała cały swój pakiet akcji SABMiller, za co zainkasowała kwotę ponad 10 mld zł.
– Nastąpiło też nienotowane od dawna wzmożenie aktywności transakcyjnej Skarbu Państwa. Możemy się spodziewać jej kontynuacji w 2017 r. – uważa Tomasz Pasiewicz, partner zarządzający Saski Partners.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA