Biznes

Nagrody Real Estate Impactor 2018 wręczone: wyróżniamy odważne wizje i jakościowe realizacje

Laureaci konkursu Real Estate Impactor i gospodarze wydarzenia: Na zdjęciu od lewej: Maria Wysocka, wiceprezes Gremi Media, Krzysztof Paśnik, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w Lubelskim Centrum Spotkania Kultur, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Kamil Pakosz, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie PFI Future, Wiesław Jan Prusiecki, Prezes Grupy Konkret SA, Paweł Żuromski, szef Wydziału Centrum Nauki i Techniki EC1, Tomasz Zydorek, regionalny manager ds. wynajmu w SKANSKA PROPERTY POLAND, Marek Mikos, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
Fotorzepa
Zadaniem „Rzeczpospolitej” jest obserwowanie rzeczywistości w poszukiwaniu rzeczy ważnych. Już ponad 2 lata temu uznaliśmy, że miasta i nieruchomości to ważne obszary rozwoju naszego kraju – mówił podczas gali Real Estate Impactor redaktor Marcin Piasecki.

W tym roku redakcja nagrodziła 8 przedstawicieli samorządów, instytucji miejskich i deweloperów stojących za projektami, które zmieniają jakość życia w naszych miastach. Nagrodzone projekty odzwierciedlają ambicje i aspiracje swoich mieszkańców, dodają miastu siły, pozwalają lepiej manifestować swoje wartości i tożsamość. – Tożsamość miasta to obecnie jeden z najważniejszych tematów dyskutowanych w polskich samorządach – mówił podczas ceremonii wręczenia nagród Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Tomasz Zydorek ze Skanska Property Poland, Maria Wysocka, wiceprezes Gremi Media:

Nagroda grand prix została przyznana firmie Skanska Property Poland za wiarę w potencjał polskich miast. Jest to pierwszy deweloper działający w Polsce, który rozpoczął inwestycje w miastach regionalnych na tak dużą skalę. Dziś Skanska Property Poland działa w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Trójmieście, gdzie obecnie realizuje swój pierwszy projekt biurowy. Tomasza Zydorek, regionalny manager ds. wynajmu w SKANSKA PROPERTY POLAND odbierając wyróżnienie podkreślał, że Skanska tworząc nowe przestrzenie biurowe zawsze bierze pod uwagę potrzeby lokalnej społeczności i charakter miasta, ponieważ tylko inwestycje osadzone w lokalnym kontekście mają szansę wnosić nową jakość w przestrzeń miast.

Tomasza Zydorek, regionalny manager ds. wynajmu w SKANSKA PROPERTY POLAND:

Nagrodę w kategorii "nowa ikona miasta"- podkategoria projekt otrzymała spółka PFI FUTURE za projekt NAUTILUS GDAŃSK. Nautilus Gdańsk to wielofunkcyjny obiekt spędzania czasu wolnego w Gdańsku znajdujący się przy Stadionie Energa Gdańsk. Zgodnie z wizją inwestora ma stać się nowym silnikiem turystycznym miasta i największą atrakcją turystyczną polskiego wybrzeża. - Nautilus Gdańsk ma szansę bycia filarem do dalszego dynamicznego rozwoju urbanistycznego w dzielnicy Legnica w Gdańsku - mówił Kamil Pakosz, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie PFI Future.

Kamil Pakosz, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie PFI Future

 

Kapituła zdecydowała o przyznaniu drugiej nagrody w tej samej kategorii firmie HB Reavis za projekt Varso zlokalizowany w Warszawie. Varso to wieżowiec o wysokości do 310 metrów. Będzie nie tylko najwyższym budynkiem w Warszawie, ale także w Unii Europejskiej. Zmieni sylwetkę stolicy i wzmocni wizerunek miasta aspirującego do bycia biznesowym centrum Europy.

Nagrodę w kategorii "nowa ikona miasta", podkategoria „realizacja" otrzymał Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego za inwestycję Centrum Spotkania Kultur W Lublinie. - Ta nagroda to potwierdzenie tego, że współpraca jest niezbędna do tworzenia jakościowych projektów. Inwestycja nie powstałaby gdyby nie praca zespołowa z udziałem urzędu marszałkowskiego oraz miasta Lublin – mówił Krzysztof Paśnik, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w Lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Centrum Spotkania Kultur stało się ważnym miejscem zarówno na mapie Europy Środkowo-Wschodniej, jak również dla samych mieszkańców Lublina i Województwa Lubelskiego. To przestrzeń kulturotwórcza nawiązująca do koegzystencji społeczności polskiej ukraińskiej i żydowskiej oraz miejsce spędzania wolnego czasu. Ekspozycje stałe poświęcone kulturom świata czy spektakularnej technologii scenicznej oraz wyjątkowe wystawy czasowe realizowane w partnerstwie z najważniejszymi polskimi i zagranicznymi galeriami, to propozycja dla mieszkańców, jak i turystów.

Nagrodę w kategorii „wizja zmieniająca oblicze miasta", podkategoria „realizacja" redakcja „Rzeczpospolitej" przyznała miastu Katowice. Statuetkę odebrał prezydent Marcin Krupa, który podkreślał, ze dzisiejsze Katowice to wyraz zmiany myślenia o mieście. - Samorząd postawił na trzy filary miejsca pracy, miejsca do mieszkania i miejsca do spędzania wolnego czasu – mówił prezydent. Katowice to dziś miejsce zupełnie inne niż 10 lat temu. Z poprzemysłowego miasta stały się dynamicznym centrum ponad dwumilionowej metropolii. W Strefie Kultury, która została utworzona na terenach po dawnej kopalni węgla kamiennego, powstały wspaniałe siedziby Muzeum Śląskiego, z zabytkowym Szybem Warszawa, z którego można podziwiać panoramę Katowic, a także Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – z jedną z najlepszych sal koncertowych świata. Tuż obok - koło hali widowisko-sportowej „Spodek" - powstało Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) - miejsce spotkań biznesu, nauki, kultury oraz sportu.

Marcin Krupa, prezydent Katowic

Redakcja nagrodziła również projekty nowej Twierdzy Modlin autorstwa Grupy Konkret SA w kategorii "wizja zmieniająca oblicze miejsca", podkategoria: „projekt". Dzięki projektowi Grupy Konkret SA Twierdza Modlin rodzi się na nowo. Koncepcja tego miejsca nie ustępuje rozmachowi minionej epoki. Sercem nowego projektu ma stać się Europejskie Centrum Kongresowe - najnowocześniejszy obiekt tego tupu na naszym kontynencie. Dopełnieniem całości będą obiekty hotelowe, handlowe, usługowe i gastronomiczne, a także osiedle mieszkaniowe oraz nowoczesna marina. Wiesław Jan Prusiecki, Prezes Grupy Konkret SA przyznał, ze projekt wzbudza zainteresowanie inwestorów i liczy na to, że nowa koncepcja Modlina szybko się urzeczywistni.

Wiesław Jan Prusiecki, Prezes Grupy Konkret SA

Zwycięzcą w kategorii „projekt wartościowy dla mieszkańców, podkategoria: projekt zostało miasto stołeczne Warszawa za kładkę pieszo-rowerową przez Wisłę. - To obiekt łączący warszawiaków mieszkających po obu stronach Wisły i kolejna inicjatywa przybliżająca Wisłę mieszkańcom stolicy – mówił Marek Mikos, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. Nowy most powstanie na wysokości Karowej i Okrzei. Połączy bulwary wiślane z modernizowanymi terenami na prawym brzegu Wisły. Dzięki temu zostanie utworzony spacerowy ciąg pomiędzy Ząbkowską a Krakowskim Przedmieściem. Nowa inwestycja ułatwi spacerowiczom przedostanie się na Pragę – dzielnicę stopniowo odzyskującą swój przedwojenny charakter i wygląd.

Marek Mikos, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy

Nagrodę w kategorii "projekt wartościowy dla mieszkańców, podkategoria realizacja" została przyznana miastu Łódź za Centrum Nauki I Techniki EC1. To miejsce ożywiło zabytkową elektrownię w sercu Łodzi, która działała w Łodzi nieprzerwanie w latach 1907 – 2000. Zrewitalizowany i rozbudowany kompleks EC1 pełni funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. – To przedsięwzięcie stanowi ważny element Nowego Centrum Łodzi – mówił Paweł Żuromski, szef Wydziału Centrum Nauki i Techniki EC1. EC1 to przestrzeń otwarta dla artystów różnych dziedzin i przystosowana do twórczości indywidualnej, warsztatów oraz imprez grupowych. EC1 oferuje wydarzenia pozwalające mądrze i inspirująco spędzić wolny czas.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL