Nagrody Real Estate Impactor 2018 wręczone: wyróżniamy odważne wizje i jakościowe realizacje

Zadaniem „Rzeczpospolitej” jest obserwowanie rzeczywistości w poszukiwaniu rzeczy ważnych. Już ponad 2 lata temu uznaliśmy, że miasta i nieruchomości to ważne obszary rozwoju naszego kraju – mówił podczas gali Real Estate Impactor redaktor Marcin Piasecki.

Aktualizacja: 22.05.2018 15:29 Publikacja: 22.05.2018 12:09

Laureaci konkursu Real Estate Impactor i gospodarze wydarzenia: Na zdjęciu od lewej: Maria Wysocka,

Laureaci konkursu Real Estate Impactor i gospodarze wydarzenia: Na zdjęciu od lewej: Maria Wysocka, wiceprezes Gremi Media, Krzysztof Paśnik, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w Lubelskim Centrum Spotkania Kultur, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Kamil Pakosz, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie PFI Future, Wiesław Jan Prusiecki, Prezes Grupy Konkret SA, Paweł Żuromski, szef Wydziału Centrum Nauki i Techniki EC1, Tomasz Zydorek, regionalny manager ds. wynajmu w SKANSKA PROPERTY POLAND, Marek Mikos, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

Foto: Fotorzepa

W tym roku redakcja nagrodziła 8 przedstawicieli samorządów, instytucji miejskich i deweloperów stojących za projektami, które zmieniają jakość życia w naszych miastach. Nagrodzone projekty odzwierciedlają ambicje i aspiracje swoich mieszkańców, dodają miastu siły, pozwalają lepiej manifestować swoje wartości i tożsamość. – Tożsamość miasta to obecnie jeden z najważniejszych tematów dyskutowanych w polskich samorządach – mówił podczas ceremonii wręczenia nagród Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Tomasz Zydorek ze Skanska Property Poland, Maria Wysocka, wiceprezes Gremi Media:

Nagroda grand prix została przyznana firmie Skanska Property Poland za wiarę w potencjał polskich miast. Jest to pierwszy deweloper działający w Polsce, który rozpoczął inwestycje w miastach regionalnych na tak dużą skalę. Dziś Skanska Property Poland działa w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Trójmieście, gdzie obecnie realizuje swój pierwszy projekt biurowy. Tomasza Zydorek, regionalny manager ds. wynajmu w SKANSKA PROPERTY POLAND odbierając wyróżnienie podkreślał, że Skanska tworząc nowe przestrzenie biurowe zawsze bierze pod uwagę potrzeby lokalnej społeczności i charakter miasta, ponieważ tylko inwestycje osadzone w lokalnym kontekście mają szansę wnosić nową jakość w przestrzeń miast.

Tomasza Zydorek, regionalny manager ds. wynajmu w SKANSKA PROPERTY POLAND:

Nagrodę w kategorii "nowa ikona miasta"- podkategoria projekt otrzymała spółka PFI FUTURE za projekt NAUTILUS GDAŃSK. Nautilus Gdańsk to wielofunkcyjny obiekt spędzania czasu wolnego w Gdańsku znajdujący się przy Stadionie Energa Gdańsk. Zgodnie z wizją inwestora ma stać się nowym silnikiem turystycznym miasta i największą atrakcją turystyczną polskiego wybrzeża. - Nautilus Gdańsk ma szansę bycia filarem do dalszego dynamicznego rozwoju urbanistycznego w dzielnicy Legnica w Gdańsku - mówił Kamil Pakosz, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie PFI Future.

Kamil Pakosz, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie PFI Future

 

Kapituła zdecydowała o przyznaniu drugiej nagrody w tej samej kategorii firmie HB Reavis za projekt Varso zlokalizowany w Warszawie. Varso to wieżowiec o wysokości do 310 metrów. Będzie nie tylko najwyższym budynkiem w Warszawie, ale także w Unii Europejskiej. Zmieni sylwetkę stolicy i wzmocni wizerunek miasta aspirującego do bycia biznesowym centrum Europy.

Nagrodę w kategorii "nowa ikona miasta", podkategoria „realizacja" otrzymał Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego za inwestycję Centrum Spotkania Kultur W Lublinie. - Ta nagroda to potwierdzenie tego, że współpraca jest niezbędna do tworzenia jakościowych projektów. Inwestycja nie powstałaby gdyby nie praca zespołowa z udziałem urzędu marszałkowskiego oraz miasta Lublin – mówił Krzysztof Paśnik, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w Lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Centrum Spotkania Kultur stało się ważnym miejscem zarówno na mapie Europy Środkowo-Wschodniej, jak również dla samych mieszkańców Lublina i Województwa Lubelskiego. To przestrzeń kulturotwórcza nawiązująca do koegzystencji społeczności polskiej ukraińskiej i żydowskiej oraz miejsce spędzania wolnego czasu. Ekspozycje stałe poświęcone kulturom świata czy spektakularnej technologii scenicznej oraz wyjątkowe wystawy czasowe realizowane w partnerstwie z najważniejszymi polskimi i zagranicznymi galeriami, to propozycja dla mieszkańców, jak i turystów.

Nagrodę w kategorii „wizja zmieniająca oblicze miasta", podkategoria „realizacja" redakcja „Rzeczpospolitej" przyznała miastu Katowice. Statuetkę odebrał prezydent Marcin Krupa, który podkreślał, ze dzisiejsze Katowice to wyraz zmiany myślenia o mieście. - Samorząd postawił na trzy filary miejsca pracy, miejsca do mieszkania i miejsca do spędzania wolnego czasu – mówił prezydent. Katowice to dziś miejsce zupełnie inne niż 10 lat temu. Z poprzemysłowego miasta stały się dynamicznym centrum ponad dwumilionowej metropolii. W Strefie Kultury, która została utworzona na terenach po dawnej kopalni węgla kamiennego, powstały wspaniałe siedziby Muzeum Śląskiego, z zabytkowym Szybem Warszawa, z którego można podziwiać panoramę Katowic, a także Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – z jedną z najlepszych sal koncertowych świata. Tuż obok - koło hali widowisko-sportowej „Spodek" - powstało Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) - miejsce spotkań biznesu, nauki, kultury oraz sportu.

Marcin Krupa, prezydent Katowic

Redakcja nagrodziła również projekty nowej Twierdzy Modlin autorstwa Grupy Konkret SA w kategorii "wizja zmieniająca oblicze miejsca", podkategoria: „projekt". Dzięki projektowi Grupy Konkret SA Twierdza Modlin rodzi się na nowo. Koncepcja tego miejsca nie ustępuje rozmachowi minionej epoki. Sercem nowego projektu ma stać się Europejskie Centrum Kongresowe - najnowocześniejszy obiekt tego tupu na naszym kontynencie. Dopełnieniem całości będą obiekty hotelowe, handlowe, usługowe i gastronomiczne, a także osiedle mieszkaniowe oraz nowoczesna marina. Wiesław Jan Prusiecki, Prezes Grupy Konkret SA przyznał, ze projekt wzbudza zainteresowanie inwestorów i liczy na to, że nowa koncepcja Modlina szybko się urzeczywistni.

Wiesław Jan Prusiecki, Prezes Grupy Konkret SA

Zwycięzcą w kategorii „projekt wartościowy dla mieszkańców, podkategoria: projekt zostało miasto stołeczne Warszawa za kładkę pieszo-rowerową przez Wisłę. - To obiekt łączący warszawiaków mieszkających po obu stronach Wisły i kolejna inicjatywa przybliżająca Wisłę mieszkańcom stolicy – mówił Marek Mikos, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. Nowy most powstanie na wysokości Karowej i Okrzei. Połączy bulwary wiślane z modernizowanymi terenami na prawym brzegu Wisły. Dzięki temu zostanie utworzony spacerowy ciąg pomiędzy Ząbkowską a Krakowskim Przedmieściem. Nowa inwestycja ułatwi spacerowiczom przedostanie się na Pragę – dzielnicę stopniowo odzyskującą swój przedwojenny charakter i wygląd.

Marek Mikos, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy

Nagrodę w kategorii "projekt wartościowy dla mieszkańców, podkategoria realizacja" została przyznana miastu Łódź za Centrum Nauki I Techniki EC1. To miejsce ożywiło zabytkową elektrownię w sercu Łodzi, która działała w Łodzi nieprzerwanie w latach 1907 – 2000. Zrewitalizowany i rozbudowany kompleks EC1 pełni funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. – To przedsięwzięcie stanowi ważny element Nowego Centrum Łodzi – mówił Paweł Żuromski, szef Wydziału Centrum Nauki i Techniki EC1. EC1 to przestrzeń otwarta dla artystów różnych dziedzin i przystosowana do twórczości indywidualnej, warsztatów oraz imprez grupowych. EC1 oferuje wydarzenia pozwalające mądrze i inspirująco spędzić wolny czas.

W tym roku redakcja nagrodziła 8 przedstawicieli samorządów, instytucji miejskich i deweloperów stojących za projektami, które zmieniają jakość życia w naszych miastach. Nagrodzone projekty odzwierciedlają ambicje i aspiracje swoich mieszkańców, dodają miastu siły, pozwalają lepiej manifestować swoje wartości i tożsamość. – Tożsamość miasta to obecnie jeden z najważniejszych tematów dyskutowanych w polskich samorządach – mówił podczas ceremonii wręczenia nagród Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły
Materiał partnera
Transparentny rynek kapitałowy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Czy to jest koniec audytu w obecnej postaci?