fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Trump wystąpił o miliard dolarów na budowę muru

AFP
Administracja Donalda Trumpa złożyła oficjalną prośbę o przekazanie miliarda dolarów na budowę pierwszego odcinka muru, który ma powstać na granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku – donosi CNN.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zaczął już oficjalne poszukiwania sponsorów, którzy sfinansują budowę jego słynnego muru na południowej granicy. Pierwszy niepełny miliard dolarów, o który prosił w poniedziałek gabinet prezydenta, ma pokryć koszty budowy pierwszego segmentu o długości 62 mil oraz wymianę istniejącego ogrodzenia na niektórych odcinkach.

Jak wynika jednak z dokumentów Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, do których dotarło CNN, te 999 mln dol., o jakie wystąpił Biały Dom, wystarczą na budowę najwyżej niż 48 mil muru. W zapiskach tych znajdują się dokładne wytyczne dotyczące nowej konstrukcji pomiędzy USA a Meksykiem. Prace budowlane mają planowo rozpocząć się w lipcu bieżącego roku w leżącym nad Oceanem Spokojnym mieście San Diego w stanie Kalifornia. Pierwsze środki mają zostać przeznaczone na budowę muru o długości 14 mil biegnącego przez dolną granicę San Diego oraz 28-milowego wału przeciwpowodziowego i 6-milowego muru w regionie Rio Grande Valley w Teksasie. Zgodnie z dokumentami, budowla będzie sięgać od 5,5 do 9 metrów i będzie skonstruowana tak, by uniemożliwić wspinanie się po niej i kopanie pod nią tuneli.

Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztować całe przedsięwzięcie. Szacunki wahają się między 10 mld dol. a 20 mld dol.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA