fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Białorusini chcą, by niemiecka prokuratura zajęła się Łukaszenką

Aleksandr Łukaszenko
AFP
Dziesięciu Białorusinów domaga się od niemieckiej prokuratury wszczęcia śledztwa kryminalnego przeciwko prezydentowi Białorusi, Aleksandrowi Łukaszence i funkcjonariuszom białoruskich sił bezpieczeństwa w związku z zarzucanymi im zbrodniami przeciw ludzkości w czasie tłumienia antyprezydenckich protestów - informuje Reuters.

Prawnicy prowadzący sprawę dziesięciorga Białorusinów mieszkających obecnie w całej Europie powołują się na przepisy o uniwersalnej jurysdykcji, które pozwalają niemieckiej prokuraturze prowadzić postępowania w sprawie zbrodni przeciw ludzkości popełnianych w różnych częściach świata.

"Wszyscy klienci powołują się na aresztowania, tortury i przemoc jakiej doznali w czasie uwięzienia... Każdy z naszych klientów doznał uszczerbku na zdrowiu" - głosi oświadczenie prawników.

Mińsk jak dotąd nie skomentował sprawy.

Władze Białorusi twierdzą, że uczestnicy protestów, którzy trafiali do aresztów to kryminaliści i "brutalni rewolucjoniści wspierani przez Zachód".

W Niemczech przepisy o uniwersalnej jurysdykcji zastosowano w lutym, aby skazać za zbrodnie przeciw ludzkości byłego funkcjonariusza sił bezpieczeństwa syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

- Syryjski precedens pokazał, że jeśli jest wola organów ścigania, mogą to zrobić - powiedział Onur Ozata, jeden z prawników reprezentujących Białorusinów.

Pozew oceniła pozytywnie Swietłana Cichanouska, nieformalna liderka białoruskiej opozycji, przebywająca obecnie na wygnaniu na Litwie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA