fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Kwarantanna po powrocie do Polski

Podróż samolotem w czasie pandemii
Adobe Stock
Po powrocie do kraju nie będzie jak przed wyjazdem. Kwarantanna jest konieczna.

Od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce obowiązują obostrzenia w związku z Covid-19. Musimy pogodzić się nie tylko z zamkniętymi hotelami, stokami narciarskimi i galeriami handlowymi. Dla tych, co wracają do Polski samolotem, pociągiem czy autobusem, przewidziano także kwarantannę.

Lista ograniczeń jest długa.

Uciążliwy powrót

Obowiązkowej kwarantannie podlegają osoby, które przekroczyły granicę Polski (stanowiącą zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną granicę UE) samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego – przez dziesięć dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy. Takie same zasady dotyczą zarówno podróży do krajów Unii Europejskiej, jak i państw spoza Wspólnoty.

O zasadach kwarantanny każdy przekraczający granicę zostanie indywidualnie powiadomiony. Zostanie też zobowiązany do wypełnienia formularza z podstawowymi danymi. Wszystko po to, by łatwo było odnaleźć i zlokalizować taką osobę.

Kto będzie zwolniony z kwarantanny?

Od 28 grudnia kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy w ramach wykonywania czynności zawodowych nie muszą odbywać m.in.: załogi statków powietrznych, marynarze, rybacy czy kierowcy wykonujący przewóz drogowy w postaci międzynarodowego transportu drogowego, obsady pociągów, a także inni pracownicy niezbędni do wykonywania usług przewozu towarowego.

Zaszczepieni żyją pełną parą

Ponadto z kwarantanny zwolnieni będą również zaszczepieni przeciwko Covid-19, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego, oraz uczniowie pobierający naukę w Polsce i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami.

Z kwarantanny po wspólnej podróży transportem zbiorowym powinni być zwolnieni ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione przeciw Covid-19.

Zwolnienie obejmuje także studentów, członków misji dyplomatycznych, pracowników urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych czy inspektorów administracji morskiej.

Bez testów i zwolnienie

Warto dodać, że jeśli osoba na kwarantannie nie ma niepokojących objawów, nie będzie miała wykonywanego testu na koronawirusa.

Po dziesięciu dniach zostanie automatycznie zwolniona z obowiązku jej odbywania. Przypominamy, że kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zagrożenie. Izolacja natomiast to odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu w kierunku koronawirusa był dodatni.

Marek Posobkiewicz, doktor i były główny inspektor sanitarny kraju, mówi „Rzeczpospolitej", że w chwili obecnej wirus SARS-CoV-2 jest na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach.

– Transmisji wirusa sprzyja kilka czynników: miejsce, w którym jest wiele osób zakażonych, kontakt z wieloma osobami na tym terenie oraz rodzaj tego kontaktu i stosowanie odpowiednich środków ochrony – wylicza doktor Posobkiewicz.

I dodaje, że w czasie wyjazdu poza granicę Polski mamy najczęściej kontakt z wieloma osobami bez pewności stanu ich zdrowia. Jeżeli powrót z zagranicy następuje prywatnym środkiem transportu, to ryzyko przeniesienia wirusa na kolejne osoby maleje, bo przeważnie jedziemy z osobami, z którymi wspólnie mieszkamy lub razem spędzaliśmy dużo czasu.

W podróży środkami transportu publicznego mamy do czynienia z podwyższonym ryzykiem transmisji wirusa z powodu dłuższego przebywania wielu osób o nieznanym statusie epidemiologicznym w zamkniętym pomieszczeniu. Jedna osoba zakażona może podczas podróży stać się źródłem zakażenia dla kilku osób wspólnie podróżujących.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA