Kwarantanna po powrocie do Polski

Po powrocie do kraju nie będzie jak przed wyjazdem. Kwarantanna jest konieczna.

Publikacja: 31.12.2020 08:24

Kwarantanna po powrocie do Polski

Foto: Adobe Stock

Od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce obowiązują obostrzenia w związku z Covid-19. Musimy pogodzić się nie tylko z zamkniętymi hotelami, stokami narciarskimi i galeriami handlowymi. Dla tych, co wracają do Polski samolotem, pociągiem czy autobusem, przewidziano także kwarantannę.

Lista ograniczeń jest długa.

Czytaj także: Nowe obostrzenia wchodzą w życie. Co się zmieni?

Uciążliwy powrót

Obowiązkowej kwarantannie podlegają osoby, które przekroczyły granicę Polski (stanowiącą zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną granicę UE) samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego – przez dziesięć dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy. Takie same zasady dotyczą zarówno podróży do krajów Unii Europejskiej, jak i państw spoza Wspólnoty.

O zasadach kwarantanny każdy przekraczający granicę zostanie indywidualnie powiadomiony. Zostanie też zobowiązany do wypełnienia formularza z podstawowymi danymi. Wszystko po to, by łatwo było odnaleźć i zlokalizować taką osobę.

Kto będzie zwolniony z kwarantanny?

Od 28 grudnia kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy w ramach wykonywania czynności zawodowych nie muszą odbywać m.in.: załogi statków powietrznych, marynarze, rybacy czy kierowcy wykonujący przewóz drogowy w postaci międzynarodowego transportu drogowego, obsady pociągów, a także inni pracownicy niezbędni do wykonywania usług przewozu towarowego.

Zaszczepieni żyją pełną parą

Ponadto z kwarantanny zwolnieni będą również zaszczepieni przeciwko Covid-19, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego, oraz uczniowie pobierający naukę w Polsce i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami.

Z kwarantanny po wspólnej podróży transportem zbiorowym powinni być zwolnieni ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione przeciw Covid-19.

Zwolnienie obejmuje także studentów, członków misji dyplomatycznych, pracowników urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych czy inspektorów administracji morskiej.

Bez testów i zwolnienie

Warto dodać, że jeśli osoba na kwarantannie nie ma niepokojących objawów, nie będzie miała wykonywanego testu na koronawirusa.

Po dziesięciu dniach zostanie automatycznie zwolniona z obowiązku jej odbywania. Przypominamy, że kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zagrożenie. Izolacja natomiast to odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu w kierunku koronawirusa był dodatni.

Marek Posobkiewicz, doktor i były główny inspektor sanitarny kraju, mówi „Rzeczpospolitej", że w chwili obecnej wirus SARS-CoV-2 jest na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach.

– Transmisji wirusa sprzyja kilka czynników: miejsce, w którym jest wiele osób zakażonych, kontakt z wieloma osobami na tym terenie oraz rodzaj tego kontaktu i stosowanie odpowiednich środków ochrony – wylicza doktor Posobkiewicz.

I dodaje, że w czasie wyjazdu poza granicę Polski mamy najczęściej kontakt z wieloma osobami bez pewności stanu ich zdrowia. Jeżeli powrót z zagranicy następuje prywatnym środkiem transportu, to ryzyko przeniesienia wirusa na kolejne osoby maleje, bo przeważnie jedziemy z osobami, z którymi wspólnie mieszkamy lub razem spędzaliśmy dużo czasu.

W podróży środkami transportu publicznego mamy do czynienia z podwyższonym ryzykiem transmisji wirusa z powodu dłuższego przebywania wielu osób o nieznanym statusie epidemiologicznym w zamkniętym pomieszczeniu. Jedna osoba zakażona może podczas podróży stać się źródłem zakażenia dla kilku osób wspólnie podróżujących.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe