fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Agroturystyka na niewielką skalę bez podatku PIT

Rzeczpospolita
Zyski z najmu do 5 pokoi gościnnych na wsi mogą korzystać ze zwolnienia z PIT.

Udostępnianie pokoi letnikom to popularny sposób dorabiana na wsi. Osoby, które zajmują się agroturystyką mogą liczyć na preferencję podatkową w postaci zwolnienie z opodatkowania. Muszą jednak pamiętać, że konieczne jest spełnienie kilku warunków, przede wszystkim dotyczących skali przedsięwzięcia.

Podstawą zwolnienia jest w tym przypadku art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, osobom przebywającym na wypoczynku oraz uzyskane z ich wyżywienia są wolne od opodatkowania PIT. Warunkiem podstawowym jest jednak to, że liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Ponadto pokoje mają być wynajmowane w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym.

Trzeba pamiętać, że osoba, która chce korzystać ze zwolnienia musi łącznie spełnić wszystkie warunki stawiane przez ustawodawcę tj. :

- najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,

- budynki z pokojami na wynajem muszą być położone na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym,

- najem ma dotyczyć osób przebywających na wypoczynku,

- liczba wynajmowanych pokoi nie może przekroczyć 5.

Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że liczba pokoi od której zależy preferencja odnosi się do jednego gospodarstwa rolnego. W przepisie mowa jest o budynkach mieszkalnych czyli 5 pokoi może znajdować się w różnych budynkach mieszkalnych, ale wolą ustawodawcy musi to być na terenie jednego gospodarstwa rolnego.

Ustawa o PIT nie odnosi się do ilości gości. Oznacza to, że niezależnie ile osób będzie wynajmowało pokoje w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w jednym gospodarstwie rolnym, zwolnienie będzie przysługiwało o ile łączna liczba pokoi nie przekroczy pięciu.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nie odnosi się też do liczby właścicieli gospodarstwa. To, że właścicielami gospodarstwa jest więcej niż jedna osoba, nie oznacza, że pokoi może być np. 10. Limit pokoi na wynajem od których zależy prawo do zwolnienia odnosi się bowiem do jednego gospodarstwa, a nie do jego właścicieli.

Ważne jest też to, że preferencja dotyczy tylko wypoczynku z wyżywieniem. Szerszy zakres oferowanych usług np. organizacja wesela, komunii czy balu sylwestrowego, może wzbudzić czujność fiskusa.

Osoby, które oferują pokoje gościnne w gospodarstwie agroturystycznym na szerszą skalę czyli powyżej limitu 5 pokoi i z szerszym zakresem usług nie tylko nie skorzystają z prawa do zwolnienia. Mogą też zostać przez fiskusa uznane za przedsiębiorców jeśli uzna, że zakres podejmowanych przez nie czynności wypełnia definicję działalności gospodarczej z ustawy o PIT. W razie sporu z fiskusem sądy administracyjne oceniają każdą sytuację indywidualnie.

W cyklu #UwagaWakacje czytaj m.in.:

Czasami lepiej poczekać z transakcją do końca roku

Dopłata do letniego wypoczynku dzieci bez PIT

Zyski ze sprzedaży własnoręcznie zebranych owoców a PIT

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA