fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

#UwagaWakacje: czasami lepiej poczekać ze sprzedażą mieszkania lub domu do końca roku

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Osoby, które planują latem sprzedaż mieszkania lub domu powinny sprawdzić, czy mogą to zrobić bez PIT.

Wielu Polaków planują zmianę mieszkania spieszą się, żeby transakcję zbycia starego lokum i nabycia nowego sfinalizować do końca wakacji. Osoby, które mają dzieci, chcą, by te rozpoczęły naukę już w nowej szkole. Czas urlopu sprzyja też planowaniu przeprowadzki.

Nie zawsze jednak pośpiech jest dobrym doradcą. Przede wszystkim jeśli chodzi o podatki. Tu warto planować rozważnie i uważnie liczyć czas jaki upłynął od nabycia czy wybudowania lokum, które chcemy sprzedać.

W Polsce opodatkowanie tzw. obrotu prywatnego nieruchomościami czyli mieszkaniami i domami, które zaspokajają potrzeby mieszkaniowe zależy od tego kiedy zostały one nabyte i kiedy są zbywane.

PIT od odpłatnego zbycia np. sprzedaży nieruchomości mieszkalnych ( i praw z nimi związanych) jest transakcja ma miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Tym samym po upływie tego okresu nie musimy się już martwić o rozliczenie z fiskusem.

Wiele osób zapomina jednak o tym, że ten 5 letni okres liczony jest od końca roku w którym mieszkanie zostało np. kupione, otrzymane w spadku czy darowiźnie. Przykładowo jeżeli podatnik kupił mieszkanie w styczniu 2013 r. sprzedać je bez podatku można dopiero z początkiem 2019 r. Pięcioletni okres będzie liczony od końca 2013 r. czyli 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 – a nie od daty nabycia tj. stycznia 2013 r.

Osoby które planują sprzedaż powinny sprawdzić ile czasu upłynęło od nabycia. Jeśli do upływu 5 letniego okresu zostało kilka miesięcy, warto rozważyć przełożenie finalizacji transakcji z wakacji na początek nowego roku. Pozwoli to uniknąć kłopotu z rozliczanie sprzedaży ze skarbówką. Jeśli takiej możliwości nie ma podatnik, który planuje zyski ze sprzedaży jednego lokum przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe wskazane w ustawie o PIT, ma prawo do zwolnienia podatkowego. Trzeba jednak pamiętać, że taka preferencja zależy od spełnienia określonych warunków. Warto więc przygotowując się do sprzedaży wziąć też pod uwagę podatkowe aspekty transakcji.

W cyklu #UwagaWakacje czytaj m.in.:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA