fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Na siłowni już nie poćwiczysz - nowe ograniczenia w korzystaniu z basenów i fitness clubów

AdobeStock
Są ograniczenia w korzystaniu z basenów i fitness clubów. Rząd stawia nowe, ostrzejsze warunki.

Baseny, siłownie, kluby i centra fitness pozostawały do tej pory dostępne „dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych".

W piątek (1 kwietnia) weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które zmieniło ten zapis.

Od 2 kwietnia z basenów, siłowni oraz klubów i centrów fitness mogą korzystać wyłącznie członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich i paraolimpijskich. Zgodnie z ograniczeniami z powodu epidemii Covid-19 do 9 kwietnia obowiązuje zakaz działalności polegającej na prowadzeniu basenów, siłowni, klubów i centrów fitness.

Ale są wyjątki. Takie miejsca zgodnie z przepisami mogą legalnie działać w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów.

Nowy wyjątek przewiduje, że takie obiekty będą dostępne jedynie dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich.

Piotr Pałka, radca prawny w kancelarii Derc Pałka, podkreśla, że po dokonanej zmianie przebywający na siłowni sportowcy dyscyplin innych niż olimpijskie będą uznani za osoby postronne.

– W późnych godzinach wieczornych w piątek opublikowano kolejne rozporządzenie w sprawie obostrzeń, w którym ograniczono działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness jedynie do członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich – zauważa mec. Pałka.

Wyeliminowano osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, ale aby robić to legalnie w czasie pandemii, upozorowały zawodowstwo. Niedawno było głośno o ogromnym zainteresowaniu członkostwem w Polskim Związku Przeciągania Liny, co pozwalało zrzeszonym tam „sportowcom" korzystać z siłowni.

Takie zmiany nie powinny następować z dnia na dzień. Kolejnego dnia w siłowniach zapanował bowiem chaos. Przedsiębiorcy powinni mieć czas, aby się przygotować na zmiany w przepisach prawa, tym bardziej jeżeli jakość wydawanych aktów prawnych odbiega bardzo często od podstawowych zasad techniki prawodawczej.

Podstawa prawna: rozporządzenie RM z 1 kwietnia, Dz.U. z 1 kwietnia, poz. 617

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA