fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Rzecznicy rozpoczynają akcję infromacyjną dla frankowiczów

Bloomberg
Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić - to nowa akcja informacyjna Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Finansowego.

Wartość hipotek frankowych w Polsce sięga 132 mld zł, zaś tych w euro - 27 mld zł. Czynnych we frankach jest ok. 550 tys. kredytów i sprawa dotyczy blisko 1 mln osób. Umocnienie szwajcarskiej waluty spowodowało, że wyrażona w złotych wartość długu do spłacenia wyraźnie wzrosła.

Kredyty „frankowe" spędzają sen z powiek wielu ludziom. Umowy zawierają często klauzule, które są niejasne, niejednoznaczne i nieczytelne dla klientów. Niektóre z tych klauzul można podważać jako niedozwolone. Ale do pomocy potrzeba prawników specjalizujących się w prawie bankowym. Dlatego od stycznia 2017 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Rzecznikiem Finansowym organizują akcję informacyjną w dziewięciu miastach w Polsce: w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Słupsku, Szczecinie i Wrocławiu. Pierwszy dyżur – we Wrocławiu 13 stycznia.

W rozwiązywaniu problemu może pomóc wiele instytucji. RPO i RF porozumieli się, aby dzięki sieci Biur Terenowych Rzecznika Praw Obywatelskich informacje ekspertów z Warszawy były łatwiej osiągane w całym kraju.

Rzecznicy wyjaśniają, że chcą, aby z informacją dotrzeć do szerokiego kręgu osób zainteresowanych. Wiedząc, jakie są możliwości działania, „frankowicze" będą mogli podjąć właściwe w ich sytuacji działania i poprawić swój los. Nie zapominajmy, że umowy kredytowe są różne, dlatego tak ważne jest, by wykorzystać wszystkie indywidualne metody rozwiązywania problemu.

Na początek w każdym z wymienionych miast zorganizowany będzie jeden dyżur ekspercki. Jeśli ktoś chce skorzystać z informacji specjalistów od finansów i prawników, powinien przynieść swoją umowę kredytową. W czasie spotkania będzie mógł zasięgnąć informacji, jakie działania w jego sytuacji wchodzą w grę i jak może wyglądać pomoc RF, jeśli zainteresowany zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu.

Warto wiedzieć, że dyżury eksperckie są organizowane w trakcie zwykłych przyjęć w Biurach RPO i punktach przyjęć interesantów RPO. To znaczy, że będą wtedy przychodziły do Rzecznika Praw Obywatelskich także osoby z innymi sprawami niż kwestie kredytów frankowych. Pomocy udzielać im będą pracowników RPO, którzy zwykle przyjmują sprawy obywateli.

Sprawami umów frankowych zajmą się natomiast specjaliści od finansów i prawnicy, którzy specjalnie po to przyjadą z Warszawy. Przywiozą oni też ze sobą materiały informacyjne takie jak przydatne ulotki i publikacje od Komisji Nadzoru Finansowego. Więcej szczegółów na stronie RPO.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA