fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Zmiany na liście banków ważnych systemowo

Fotorzepa, Magda Starowieyska
Nadzorca usunął z listy banków uznanych za ważne systemowo Raiffeisen Polbank, dodał za to Deutsche Bank Polska. Niektórym zmieniono też bufory kapitałowe z tego tytułu.

Komisja Nadzoru Finansowego jesienią przeprowadziła rewizję banków uznanych rok temu za inne instytucje o znaczeniu systemowym (OSII, other systemically important institutions). Zaszły zmiany na samej liście, zmieniła się też wysokość buforów kapitałowych niektórych banków uznanych za OSII.

Z listy banków uznanych za OSII usunięto Raiffeisen Polbank. Natomiast dołączył do tego grona Deutsche Bank Polska, ale wbrew opinii ekspertów nie uznano jeszcze za OSII Alior Banku, który przez rok mocno urósł dzięki przejęciu BPH i szybkiemu wzrostowi organicznemu. To niespodzianka, bo Alior to już ósmy pod względem bilansu bank w Polsce, jest o ponad połowę większy od Deutsche Banku Polska (ale o uznaniu za OSII nie decyduje tylko skala, ale też inne czynniki np. złożoność banku, wzajemne powiązania, działalność transgraniczna, choć mają mniejszą wagę).

Nastąpiła też lekka modyfikacja wysokości buforów. Przede wszystkim został zmniejszony dla Pekao z 0,75 pkt proc. do 0,50 pkt proc. Nadal 0,75 pkt proc. przyznano PKO BP, zdecydowanie największemu bankowi w Polsce. BZ WBK nadal ma 0,50 pkt proc., ale dużym zaskoczeniem jest zwiększenie tego bufora dla mBanku, czwartego co do wielkości gracza w Polsce, do 0,75 pkt proc. z 0,50 pkt proc. do tej pory. Podobnej skali do mBanku jest ING Bank Śląski, który nadal ma 0,50 pkt proc. Najmniejszy możliwy bufor – w wysokości 0,25 pkt proc. – mają nadal BGŻ BNP Paribas, Millennium i Handlowy oraz Deutsche Bank Polska.

Na liście banków uznanych za OSII znalazły się też, podobnie jak poprzednio, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa. Te dwa banki zrzeszające nie otrzymały żadnego bufora z tego tytułu (tak było również do tej pory).

Dodatkowy bufor dla zdecydowanej większości banków nie jest wielkim problemem, bo ich pozycja kapitałowa jest dobra. Poza tym o tych wymogach banki wiedziały już wcześniej. Jednak to kolejny element zwiększający wymogi kapitałowe dla sektora w ostatnim czasie – rosną wagi ryzyka dla hipotek walutowych, zmieniają się zasady rachunkowości IFRS9 (przyśpieszają rozpoznawanie rezerw), zwiększa się też wartość bufora zabezpieczającego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA