UniCredit przeprowadza dogłębny przegląd strategiczny (trwa od lipca), którego wyniki zostaną przedstawione 13 grudnia podczas Capital Market Day w Londynie. Sprawa ma kluczowe znaczenie dla losów Pekao, drugiego co do wielkości banku w Polsce, którego 40,1 proc. akcji mają Włosi i być może będą musieli je sprzedać ze względu na swoje problemy z rentownością, niskie współczynniki kapitałowe i duży udział złych kredytów.

Wczoraj PAP informował, powołując się na źródło będące blisko sprawy, że warunki zakupu akcji Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju, z którymi UniCredit negocjuje (do czego strony oficjalnie się przyznały), mogą być ustalone w ciągu 1-2 tygodni. Decyzja ma zapaść do końca listopada. PZU i PFR chcą ustalić warunki transakcji przed referendum we Włoszech, które odbędzie się 4 grudnia. - Due diligence trwa, jest szansa, że zakończy się w tym tygodniu. Stawiałbym, że potrzeba jeszcze tygodnia-dwóch na uzgodnienie ceny i pewnych innych warunków transakcji – informowało źródło.

Wcześniej z informacji „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" wynikało, że w ręce PZU miałoby trafić 20 proc. udziałów, a do PFR 13 proc. Pekao. W ramach proponowanej transakcji PZU zapłacić ma około 11 mld zł (2,8 mld dol.) za około 30 proc. akcji Banku Pekao. W lipcu UniCredit sprzedał w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł i w tym tygodniu upłynął 90-dniowy lock-up na akcje banku.

Strategiczny przegląd aktywów UniCreditu ma na celu wzmocnić i zoptymalizować pozycję kapitałową grupy, zwiększyć zyskowność i zapewnić dalszy przebieg operacji biznesowych, więc sprawa będzie dotyczyć różnego rodzaju aktywów grupy. Szczególny nacisk będzie na optymalizację kapitałową, redukcję kosztów i cross-selling w grupie oraz poprawę zarządzania ryzykiem. W tym celu możliwa jest także emisja akcji. Parę dni temu Reuters donosił, że UniCredit stara się pozyskać od 10 do 13 mld euro (czyli podwoiłby wtedy swoją kapitalizajcę) z emisji akcji, której celem ma być rozwianie jakichkolwiek obaw odnośnie jego sytuacji kapitałowej.