Ważne dni dla Getin Noble i Idea Banku

Ten tydzień będzie bardzo ważny dla losów Leszka Czarneckiego i kontrolowanych przez niego Getin Noble i Idea Banku.

Aktualizacja: 12.10.2020 21:07 Publikacja: 12.10.2020 21:00

Ważne dni dla Getin Noble i Idea Banku

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Pierwsza sprawa dotyczy Leszka Czarneckiego, któremu prokuratura miała postawić zarzuty w związku ze sprawą afery GetBacku i zażądać jego aresztowania. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wyznaczył na 16 października termin posiedzenia w tej sprawie. Jeśli podejmie decyzję o tymczasowym aresztowaniu, zostanie wydany list gończy.

Druga sprawa to plan naprawy, którego nową wersję Idea Bank ma złożyć Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) do 17 października. Trzy miesiące wcześniej nadzór nie zaakceptował poprzedniej wersji, wskazując, że jest mało realna.

„Idea Bank działa bez zakłóceń. Szybko reagujemy na zmieniające się otoczenie rynkowe, dostosowujemy się do oczekiwań klientów, zmieniających się przepisów i decyzji instytucji nadzoru. Właśnie kończymy prace nad nowym planem naprawy, który w najbliższych dniach przekażemy UKNF. Jesteśmy gotowi, by merytorycznie rozmawiać z rynkiem o planowanych działaniach, których celem jest i pozostaje trwała odbudowa wskaźników kapitałowych i wzmocnienie zbudowanej w ostatnich miesiącach rentowności" – przekonuje Idea Bank.

Jego przedstawiciele wskazują, że łatwiej byłoby robić to wszystko w bardziej sprzyjającym otoczeniu komunikacyjnym. „Ale najważniejsze jest to, że mamy wyznaczony kierunek, w którym idziemy, i mimo pewnych przeciwności rozwijamy się" – dodaje biuro prasowe Idea Banku.

Również Getin Noble deklaruje, że zamieszanie wokół głównego akcjonariusza nie spowodowało zakłóceń w funkcjonowaniu organizacji.

Ostatnio na linii nadzór–banki Czarneckiego było gorąco. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który jest kuratorem w Idea Banku, odmówił zgody na sprzedaż części należących do banku akcji Idea Money, co miało podbić współczynniki kapitałowe. Później bank wnioskował do KNF o odwołanie BFG z funkcji kuratora (urząd odmówił, zarzucił bankowi wywieranie presji na nadzorców).

Pod koniec sierpnia KNF wszczął też postępowanie administracyjne wobec Getin Holdingu, głównego akcjonariusza Idei z powodu braku utrzymywania na satysfakcjonującym i stabilnym poziomie kapitałów i współczynnika wypłacalności.

W ostatnich dniach urząd zażądał odwołania Czarneckiego z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Getin Noble i Idea Banku. Powód: śledztwo w sprawie GetBacku (niespełnianie przez biznesmena wymogów co do rękojmi należytego wykonywania powierzonych mu obowiązków oraz uczciwości, rzetelności i niezależności osądu).

Oś sporu z nadzorem dotyczy tego, jak Idea Bank, mający większe problemy kapitałowe niż Getin Noble, ma poprawić sytuację. – W ocenie BFG Idea Bank potrzebuje wiarygodnego planu poprawy swojej sytuacji kapitałowej, opartego przede wszystkim na przepływach pieniężnych i jak najszybszym uzupełnieniu brakującego kapitału przez inwestorów, co zapewni bezpieczeństwo prowadzonej działalności bankowej – mówi Filip Dutkowski, rzecznik BFG. Dodaje, że KNF, ustanawiając BFG kuratorem Idei, określiła, że do jego zadań należy m.in. wsparcie organów tego banku w działaniach mających na celu doprowadzenie do poprawy jego sytuacji ekonomiczno-finansowej, w szczególności przez opracowanie oraz realizację wiarygodnego planu naprawy.

– BFG realizuje zadania kuratora w ramach obowiązującego prawa. Kurator ma prawo do uczestniczenia w posiedzeniach organów banku i do uzyskiwania wszelkich informacji niezbędnych do wykonywania swoich funkcji, ale nie zarządza bankiem ani nie doradza zarządowi. Kuratorowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu wobec uchwał i decyzji zarządu i rady nadzorczej banku, a także prawo do zaskarżenia uchwał walnego zgromadzenia, które naruszają interes banku – wyjaśnia Dutkowski.

Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku