fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banknot 19-złotowy na 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

NBP
Banknot o nominale 19 zł zostanie wprowadzony do obiegu 2 października 2019 r. W ten sposób Narodowy Bank Polski upamiętni 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Przednia strona banknotu przedstawia portret Ignacego Jana Paderewskiego, który jako patron w szczególny sposób związany jest z historią Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Obok napisu „niepodległa" zaprezentowany został stylizowany wizerunek orderu Orła Białego. Napis ten, odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego, jest logotypem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Data umieszczona na banknocie, 25 stycznia 2019 r., to dzień, w którym przypada 100. rocznica powstania PWPW.

Także wartość nominalna, 19 zł, nawiązuje do roku utworzenia Wytwórni.

Na odwrocie banknotu widnieje wizerunek gmachu PWPW na tle panoramy współczesnej Warszawy. Obok znajduje się wbudowane w logotyp PWPW zabezpieczenie SPARK Live oraz pasek opalizujący, widoczny również w świetle UV w postaci powtarzających się liczby „19" i skrótu „NBP".

Nowy banknot wejdzie do obiegu 2 października 2019 r. w nakładzie 55 tysięcy sztuk. Cena jednej sztuki w przedsprzedaży w internetowych sklepach to ok. 100 zł. Jego projektantką jest Justyna Kopecka.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA