fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Christine Lagarde została szefową Europejskiego Banku Centralnego

Christine Lagarde została szefową EBC
AFP
Christine Lagarde, Francuzka która przez 8 lat kierowała Międzynarodowym Funduszem Walutowym została prezesem Europejskiego Banku Centralnego. To gwarancja, że unijna polityka pieniężna będzie kierowana twardą ręką.

I tak, jak to było w MFW, tak samo i w EBC jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. Światowe agencje informacyjne podkreślają, że wybór Christine Lagarde miał miejsce niemal w tym samym czasie, co wybór niemieckiej minister obrony, Ursula von der Leyen, która została przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Ale o ile w przypadku niemieckiej minister można mówić o kompromisie politycznym, o tyle Christine Lagarde nie miała praktycznie kontrkandydatów tak wielkiej wagi. I nie ma tutaj znaczenia, że 63-letnia dzisiaj prawniczka nie ma wykształcenia ekonomicznego, ani finansowego. Niemniej jednak, zanim została szefową MFW była ministrem finansów Francji. Znana jest z tego, że lubi wywierać nacisk na banki centralne, kiedy — jej zdaniem — niezbędne jest zaostrzenie polityki pieniężnej. Już teraz wiadomo, że nie będzie wstrząsów, kiedy Lagarde obejmie urząd po Mario Draghim i dobrze będzie się jej współpracowało z prezesem Bundesbanku, Jensem Weidmannem.

Czytaj także: Pięcioletnia gehenna Christine Lagarde

Przy tym Christine Lagarde jest osobowością doskonale odbieraną na świecie, której uważnie słuchały banki i rządy. Siwowłosa i zawsze bardzo elegancka ma zwyczaj przekazywania swoich uwag w sposób niezwykle kulturalny, wręcz łagodny, czym często potrafiła zwodzić rozmówców.

Największymi udziałowcami MFW i Banku Światowego są rządy USA i Unii Europejskiej, stąd w tych instytucjach obowiązywał podział stanowisk w tych dwóch instytucjach. Szefami Funduszu zazwyczaj , chociaż z małymi wyjątkami byli Francuzi, zaś prezesami BŚ — Amerykanie.

W Międzynarodowym Funduszu Walutowym dyrektorem generalnym Christine Lagarde została po wielkim seks skandalu wywołanym przez Dominique Strauss Kahna. Rząd francuski szukał wtedy na jego miejsce kandydata, który gwarantowałby, że podobna sytuacja się nie powtórzy. Dlatego właśnie padł wybór na Christine Lagarde, która nie dosyć, że jest wyjątkową profesjonalistką, to również, mimo że rozwiedziona, z moralnego punktu widzenia była bez zarzutu. Zapewne teraz wokół MFW rozgorzeje dyskusja kto powinien zostać następcą Francuzki. Rząd w Paryżu będzie nalegał, aby był to obywatel ich kraju, ale zapewne pojawią się i inni kandydaci, w tym także z krajów rozwijających się.

Christine Lagarde znana jest z czasami kontrowersyjnych wypowiedzi, jak chociażby ta o tym, że kryzys finansowy w roku 2008 spowodowała chciwość napędzana testosteronem i „Gdyby zamiast Lehman Brothers mielibyśmy Lehman Sisters, sytuacja w światowych finansach wyglądałaby zupełnie inaczej". Potrafiła być także wykazać się niezwykłymi zdolnościami negocjacyjnymi, jak chociażby wówczas, gdy walczyła o pakiet pomocowy dla Argentyny o wartości 57 mld dol. Odniosła wtedy sukces, bo pieniądze przyznane temu krajowi nie tylko pomogły Argentynie uniknąć zapaści gospodarczej, ale i sprawiły, że nie doszło do turbulencji w światowej gospodarce.

Czytaj także: Szefowa MFW, Christine Lagarde stanie przed sądem

Jej kandydatura wymieniana była w ostatnich dniach wielokrotnie i właściwie nie wiadomo było, czy jest ona ostatecznie zdecydowana przenieść się z Waszyngtonu do Frankfurtu. Jeszcze w ubiegłym roku zapytana przez dziennikarza „Financial Times", czy byłaby zainteresowana pokierowaniem EBC, odpowiedziała „Nie nie, nie nie, nie nie". Szefową MFW miała być do lipca 2021. Teraz niewątpliwie jej największą zaletą będzie to, że jako prezes EBC będzie potrafiła spojrzeć globalnie na gospodarkę

Skończyła liceum w Hawrze, a potem dostała stypendium do Holton-Arms School w amerykańskim Bethseda . Wróciła do Francji na studia prawnicze na Uniwersytecie Paris-Nanterre, gdzie skończyła również studia podyplomowe z prawa pracy.

Pracę zawodową rozpoczęła jako doradca kongresmena Williama Cohena, a w 1981 dołączyła do kancelarii prawnej Baker&McKenzie . W 1991 została mianowana na stanowisko prezesa filii korporacji w Paryżu. W 1995 bez powodzenia ubiegała się o prezesurę całej firmy. Została wybrana na to stanowisko w 1999. Podczas jej urzędowania zysk przedsiębiorstwa wzrósł o ponad 30 proc.. W 2002 ponownie powierzono jej stanowisko prezesa.

Czytaj także: MFW ma nowego głównego ekonomistę. Po raz pierwszy jest nim kobieta

W 2005 Christine Lagarde została ministrem delegowanym ds. handlu zagranicznego w rządzie Dominique de Villepina . W okresie pełnienia tej funkcji doprowadziła do zmodernizowania sektora handlowego, a także otworzyła nowe rynki zbytu dla francuskich produktów eksportowych . 18 maja 2007 została ministrem rolnictwa w pierwszym rządzie Francois Fillona i ministrem gospodarki, finansów i zatrudnienia w jego drugim i trzecim rządzie. Stamtąd wyjechała do MFW.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA