fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

AIIB: Polska przystąpi, jak rząd się zgodzi

Polski rząd ma wciągu 1-2 miesięcy podjąć decyzję, czy Polska przystąpi do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).
Bloomberg
Choć minister finansów Mateusz Szczurek był w poniedziałek w Pekinie, to nie złożył podpisu na akcie założycielskim Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).

Resort Finansów przypomina, że wszystkie państwa mają na to czas do końca roku, a nasz rząd podejmie decyzję w ciągu 1–2 miesięcy. Brak podpisu przedstawiciela Polski na akcie założycielskim AIIB mógł wywołać domysły, że Polska już ostatecznie zrezygnowała z uczestnictwa w tej instytucji – wszak minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna mówił wcześniej, że minister Szczurek podpis złoży. Z wypowiedzi szefa resortu finansów wynika jednak, że Polska wciąż jest pozytywnie nastawiona do AIIB.

– O ile Bank zamierza skupiać się na projektach inwestycyjnych realizowanych w Azji, które mają w zamierzeniu przynosić korzyści krajom tego regionu, o tyle niektóre z tych projektów mogą mieć bezpośrednie lub pośrednie skutki dla naszego kraju – przekonuje minister Szczurek. W Pekinie spotkał się on m.in. z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, ministrem finansów Lou Jiwei oraz z szefem sekretariatu odpowiedzialnego za tworzenie AIIB Jin Liqunem....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA