Czy Getin Noble rzeczywiście wygrywa z frankowiczami

Bank w oficjalnych raportach giełdowych podaje, że to on jest górą w sądach, ale statystyki kancelarii prawnych pokazują coś odwrotnego.

Aktualizacja: 20.05.2021 06:27 Publikacja: 19.05.2021 21:00

Czy Getin Noble rzeczywiście wygrywa z frankowiczami

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Getin Noble Bank podał, że do końca marca tego roku zapadło w jego sprawach łącznie 168 prawomocnych wyroków sądowych dotyczących kredytów indeksowanych do walut obcych. Z tego ponad 73 proc. orzeczeń było korzystnych dla banku.

Czytaj także: Franki jeszcze długo będą ciążyć bankom

To skrajnie odmienne statystyki od tych, które publikujemy wspólnie z kancelarią Votum Robin Lawyers, która reprezentuje frankowiczów. W 2020 r. dotarliśmy do 160 wyroków zapadłych przeciwko GNB, z czego bank wygrał tylko jedną sprawę, w siedmiu przypadkach wyrok został uchylony, a w 152 wygrali kredytobiorcy. Z kolei w 2019 r. było co najmniej 45 wyroków, z czego tylko pięć wygrał bank, jedną sprawę skierowano do ponownego rozpatrzenia. W pozostałych 39 górą byli klienci (87 proc.). Nawet jeśli pominęlibyśmy (nie ma publicznej bazy wyroków) 20–40 spraw, z których wszystkie wygrałby bank (co jest mało prawdopodobne), nie odwróciłoby to statystyki na jego korzyść. W samym I kwartale dotarliśmy do 53 wyroków GNB: bank wygrał tylko raz, było jedno uchylenie, a klienci zwyciężyli 51 razy (45 to unieważnienie).

– Przedstawione przez bank statystyki są zaskakujące. Pytanie, jakie sprawy bank bierze pod uwagę i w jaki sposób są one klasyfikowane. Być może dane przez niego zaprezentowane zawierają również sprawy, w których to bank występuje w roli pozywającego, a kredytobiorcy z różnych względów nie podjęli skutecznej obrony swoich praw – komentuje Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek i Wspólnicy, która reprezentuje frankowiczów. W takiej sytuacji statystyka byłaby częściej korzystna dla banku. Pytanie też, jak bank definiuje wygraną (czy np. jest nią oddalenie roszczeń klienta, ale unieważnienie umowy). – W ostatnich tygodniach obserwuję falę korzystnych dla klientów wyroków w sprawach przeciwko GNB – dodaje Bochenek.

Większość wyroków z naszych statystyk jest nieprawomocna. GNB odnosi się zaś do prawomocnych rozstrzygnięć. – Bank nie publikuje statystyk dotyczących rozstrzygnięć nieprawomocnych ze względu na ich charakter prawny – mówi Artur Newecki, rzecznik GNB.

Jakie sprawy bank brał pod uwagę do swojego zestawienia? – Ze względu na tajemnicę bankową nie jesteśmy uprawnieni do udzielania żadnych dodatkowych informacji, takich jak np. sygnatury spraw. Powództwa klientów zostały oddalone m.in. ze względu na stwierdzony przez sądy brak abuzywności klauzul w umowach. Żadna z klauzul stosowanych przez bank we wzorcach umownych nie została wpisana do rejestru klauzul abuzywnych UOKiK – przekonuje Newecki.

Getin Noble Bank podał, że do końca marca tego roku zapadło w jego sprawach łącznie 168 prawomocnych wyroków sądowych dotyczących kredytów indeksowanych do walut obcych. Z tego ponad 73 proc. orzeczeń było korzystnych dla banku.

Czytaj także: Franki jeszcze długo będą ciążyć bankom

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Zmiany w zarządzie największego polskiego banku. Nowy wiceprezes PKO
Materiał Partnera
Kredyt Unia to wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Banki
Zysk Aliora nieco powyżej oczekiwań
Banki
Strata NBP w 2023 roku poszła w miliardy złotych. Adam Glapiński pod ostrzałem
Banki
Cezary Stypułkowski, prezes mBanku: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność