fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Niezłe wyniki banków rozbudzają apetyty

123RF
Solidne wyniki instytucji finansowych w I kwartale oraz rosnący popyt na kredyty ze strony firm i klientów indywidualnych pozytywnie nastrajają inwestorów.

Osiem banków, które już podały wyniki za I kwartał, miało łącznie 1,59 mld zł zysku netto, o 3 proc. więcej od prognoz, ale mniej o 21 proc. niż rok temu i 26 proc. mniej niż w IV kwartale. Pogorszenie to efekt zmiany sposobu rozliczania składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny (w skali sektora składka na BFG w I kwartale była o około 850 mln zł wyższa niż rok temu, ale łączna wartość składek w całym roku będzie podobna jak w 2016 r.).

ING BSK bryluje

Do tej pory najbardziej na plus pod względem zysku netto zaskoczyły Millennium (20 proc. powyżej średniej prognoz), Pekao (7 proc.), Alior (5 proc.) i ING Bank Śląski (4 proc.).

Główne linie biznesowe analizowanej ósemki sporo się poprawiły: rok do roku wynik odsetkowy urósł o 15 proc. (do 5,22 mld zł, był taki sam jak w poprzednim kwartale), a prowizyjny o 9 proc. (do 2,03 mld zł, również bez zmian wobec IV kwartału). Wynik odsetkowy był zgodny z prognozami, a wynik prowizyjny przebił je o 7 proc. Oczekiwane rezultaty banków wsparły też odpisy – były o 6 proc. niższe od prognoz (urosły jednak o 16 proc. rok do roku). Koszty działania, uwzględniające wyższą składkę na BFG, zgodnie z prognozami urosły zaś o 15 proc. rok do roku.

ING BSK opublikował wyniki w środę (tak jak Pekao) i został gwiazdą sesji. Jego akcje drożały nawet o 6,3 proc., do 192 zł, czyli najwyższego poziomu w historii (kapitalizacja przy tym kursie to 24,3 mld zł). Inwestorom spodobał się wyższy od prognoz zysk netto w wysokości 300 mln zł, o 16 proc. większy niż rok temu. Przebicie oczekiwań było możliwe dzięki lepszemu od prognoz o 5 proc. wynikowi prowizyjnemu oraz bardzo wysokiemu wynikowi odsetkowemu. – To był kolejny kwartał dynamicznego wzrostu, bank pozyskał blisko 108 tys. nowych klientów detalicznych i 3,1 tys. korporacyjnych. Wzrostowi liczby klientów towarzyszy dynamiczny przyrost wartości komercyjnych. Na koniec marca tego roku wartość kredytów osiągnęła 81,5 mld zł, czyli więcej o 13 proc. niż przed rokiem i o 4 proc. wobec poprzedniego kwartału – mówi Brunon Bartkiewicz, prezes ING BSK.

Mniej okazale wypadły wyniki Pekao. Ten drugi co do wielkości bank w Polsce wypracował 350 mln zł zysku netto i wprawdzie było to więcej, niż prognozowali analitycy, ale to spadek aż o 39 proc. rok do roku (głównie przez składkę na BFG). Prezes Luigi Lovaglio podtrzymuje, że w tym roku raportowany wynik banku spadnie w tempie jednocyfrowym (z 2,28 mld zł).

Dobre perspektywy

Przez dwa tygodnie indeks WIG-banki urósł o prawie 9 proc. i wspiął się na najwyższy poziom od dwóch lat. – Pozytywny wpływ na notowania banków mają dość dobre wyniki za I kwartał i perspektywa przyśpieszenia wzrostu PKB Polski, choć ten drugi czynnik ma większe znaczenie. Banki w obliczu poprawy koniunktury gospodarczej spodziewają się większego popytu na kredyt od firm i klientów indywidualnych – mówi Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

Opinia

Kamil Stolarski, analityk, Haitong Bank

Odkąd Millennium jako pierwszy podał wyniki za I kwartał, nastroje sektora się poprawiły. Obawiano się słabszego kwartału (był krótszy), sprzedaż mogła nie być tak dobra, ale wyniki okazały się mocne i powtarzalne. Poza tym przekaz wychodzący z konferencji banków jest taki, że wprawdzie styczeń i luty były słabsze, ale za to marzec świetny pod względem sprzedaży oraz cen depozytów i marż kredytów. Inwestorzy już myślą o II kwartale, który może być lepszy. Czynniki fundamentalnie pomagają bankom, nastroje są dobre, teraz czekamy na kolejne dane makroekonomiczne, głównie dotyczące inflacji, ale jestem sceptyczny co do przyśpieszenia jej dynamiki w Polsce, bo ceny ropy naftowej nie rosną, zatem nie będzie raczej przyśpieszenia podwyżek stóp procentowych. W dłuższym okresie stopy z dużym prawdopodobieństwem zostaną podniesione, bo są nieracjonalnie niskie wobec np. wzrostu PKB.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA