Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 14.07.2020 12:30 Publikacja: 14.07.2020 12:28
Foto: Adobe Stock
Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego rekomenduje obniżenie ze 100 proc. do 50 proc. wag ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych na nieruchomościach komercyjnych służących prowadzeniu przez kredytobiorcę własnej działalności gospodarczej i nieprzynoszących dochodu generowanego przez czynsz lub zyski z ich sprzedaży.
Jeśli Ministerstwo Finansów przychyli się do rekomendacji KSF-M, byłby to korzystny dla banków ruch zmniejszających ich aktywa ważone ryzykiem, a więc i wymogi kapitałowe. Jednak KSF-M, mimo klarownego stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego, nie zarekomendował obniżenia wag ryzyka na walutowe kredyty mieszkaniowe ze 150 proc. do 100 proc., albo nawet 75 proc., jak chciały niektóre banki. To również uwolniłoby sporo kapitału, ale byłoby ruchem niepopularnym politycznie, bo podwyżka tego wskaźnika pod koniec 2017 r. była ukłonem władz w stronę frankowiczów i miała zmusić banki do częstszego przewalutowania tych kredytów (nadzieje te konwersje okazały się płonne).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze otrzymał wniosek o wydanie nakazów aresztowania prezeski Banku Rosji Elwir...
Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z włoską spółką Albergo Alexandra Sarl umowę kredytu inwestycyjnego na kwot...
Rynek bankowy przechodzi rewolucję pokoleniową. Do 2035 roku, cyfrowo biegłe pokolenia Z i Alfa będą stanowić zn...
Spółki podpisały term sheet, co jest kolejnym krokiem w przygotowaniu przyszłej transakcji i zacieśnieniem wsp...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas