fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

KNF wprowadziła kuratora do Plus Banku Zygmunta Solorza

Adobestock
Instytucja kontrolowana przez Zygmunta Solorza jest kolejną w ostatnich dniach, do której Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła kuratora.

Komisja Nadzoru Finansowego „realizując swoje ustawowe uprawnienia i dążąc do wzmocnienia nadzoru” nad Plus Bankiem jednogłośnie zdecydowała na dzisiejszym posiedzeniu o ustanowieniu w tej instytucji kuratora. Kuratorem ustanowiony został Wojciech Ławecki, który według nadzoru ma wszelkie niezbędne kompetencje w tym zakresie, dający rękojmię wiedzy i doświadczenia.  

Powstał specjalny bank do ratowania banków

Celem zastosowanie środka nadzorczego w postaci ustanowienia kuratora jest według KNF poprawa sytuacji finansowej Plus Banku. Kurator ma zapewnić jednocześnie efektywny przepływ informacji między Plus Bankiem a UKNF oraz stworzyć możliwość bieżącego monitorowania podejmowanych w Plus Banku działań restrukturyzacyjnych.

KNF wyjaśnia, że kurator ustanowiony w Plus Banku nie jest organem banku, a jego działalność nie ogranicza uprawnień organów statutowych. Kurator może brać udział we wszystkich posiedzeniach organów Banku. „Ustanowienie kuratora pozostanie bez wpływu na świadczenie przez Plus Bank usług na rzecz jego klientów” – podkreśla KNF.

- Nie komentujemy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego - mówi Jakub Kłoczewski z biura prasowego Plus Banku.

Plus Bank to jeden z najmniejszych kredytodawców w Polsce, ma 2,5 mld zł aktywów, w tym 1,8 mld zł kredytów. Jego kapitały własne to niecałe 300 mln zł i problemem banku były niskie współczynniki wypłacalności. Bank ma 2,3 mld zł depozytów (dane z końca 2017 r.).

Przypomnijmy, że kilka dni temu KNF wprowadziła kuratora także do Idea Banku, znacznie więcej instytucji mającej prawie 20 mld zł aktywów i 17 mld zł depozytów. Spółka ta, również mająca duże problemy finansowe, kontrolowana jest przez innego znanego polskiego biznesmena – Leszka Czarneckiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA