fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Goldman Sachs: największe przejęcie od blisko 20 lat

Bloomberg
Amerykański bank inwestycyjny przejmie firmę United Capital za 750 mln USD. Jest to największe przejęcie tego banku od blisko dwóch dekad – informuje „The Wall Street Journal”.

United Capital zajmuje się zarządzaniem aktywami, ma pod kontrolą aktywa o wartości 25 mld USD i obsługuje 22 tys. klientów w ponad 90 biurach w całych Stanach Zjednoczonych. Goldman podjął decyzję o przejęciu firmy, ponieważ dąży do zdywersyfikowania swojej działalności i wzmocnienia pozycji w segmencie zarządzania majątkiem. 

Amerykański bank inwestycyjny szuka sposobów na zwiększenie rentowności. W I kwartale 2019 r. zysk netto spółki spadł o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Goldman Sachs odnotował gwałtowny spadek przychodów m.in. z gwarantowania pierwszych ofert publicznych (IPO) i z opłat za zarządzanie majątkiem.

Czytaj także:  Goldman Sachs wsparł polski startup. Będzie o nim głośno 

Zakup United Capital jest również pierwszym przejęciem banku pod kierownictwem prezesa Davida Solomona, który objął stanowisko w październiku 2018 r. – Umowa przyspieszy strategię zarządzania majątkiem, poszerzając nasz zasięg, pozwalając większej liczbie klientów na dostęp do kapitału intelektualnego i możliwości inwestycyjnych Goldman Sachs – powiedział Salomon.

Po zrealizowaniu transakcji Joe Duran, założyciel i prezes United Capital, dołączy do kierownictwa Goldman Sachs. Pracownicy firmy United Capital i ponad 220 doradców finansowych w całych Stanach Zjednoczonych również dołączą do struktur banku.

United Capital jest dość dobrze ocenianym doradcą inwestycyjnym, jednak klientela firmy nie jest tak zamożna jak typowego klienta Goldman Sachs, twierdzi Brian Kleinhanzl, analityk w banku inwestycyjnym Keefe, Bruyette & Woods. Średnia wielkość rachunku w United Capital wynosi 300 tys. USD, w porównaniu z około 50 mln USD w Goldman Sachs.

Oprócz zwiększenia bazy klientów, Goldman chciał przejąć United Capital, aby zdobyć technologię firmy. Doradcy finansowi United Capital wykorzystują platformę cyfrową FinLife CX do rozwijania swojej działalności, dostosowywania portfeli i utrzymywania kontaktu z klientami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA