fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Czym są podstawowe darmowe konta w bankach

www.sxc.hu
Od 8 sierpnia 2018 roku banki oraz SKOK-i będą musiały wprowadzić do oferty podstawowe rachunki dla osób nieubankowionych. Czym są i co będą oferowały?

W ramach rachunku podstawowego banki nie będą mogły naliczać opłat za prowadzenie konta, ani za wydaną do niego kartę. To duża zaleta, ale już dziś wiele instytucji finansowych zwalnia swoich klientów z tych kosztów. Różnica jest jednak taka, że aby obecnie mieć darmowe usługi w zakresie obsługi konta i karty należy spełniać dodatkowe warunki stawiane przez bank, np. zapewniać na rachunku określoną wysokość wpływów lub dokonywać określoną liczbę albo wartość transakcji bezgotówkowych.

Ustawa pozwala bankowi naliczyć prowizję w trzech przypadkach: 

• za transakcje wykonane za granicą, czyli np. wypłata pieniędzy z bankomatu w innym kraju;

• za szóstą i każdą kolejną w miesiącu wypłatę z bankomatu lub wpłatę do wpłatomatu (zastrzeżenie nie dotyczy maszyn należących do banku, w którym klient ma rachunek – te mają być całkowicie darmowe).

• za szósty i każdy kolejny przelew w miesiącu.

Klient zyskuje więc ustawowe prawo do:

• bezpłatnego prowadzenia konta

• bezpłatnej obsługi karty wydanej do rachunku

• darmowych pięciu transakcji w miesiącu (zlecenie przelewu, polecenie zapłaty, zlecenie stałe)

• darmowych wypłat z bankomatów własnych banku

• darmowych pięciu wypłat z bankomatów obcych w miesiącu

Jeśli klientowi zdarzy się przekroczyć limity darmowych usług, przepisy wskazują, że nie będzie on musiał za nie płacić więcej niż wynoszą najczęściej stosowane przez dany bank stawki przez ostatnie 12 miesięcy. Jak wiadomo, np. przelewy internetowe w wielu bankach są zwykle darmowe co i w tym przypadku przełoży się na zwolnienie z dodatkowych kosztów.

W ustawie znalazł się również zapis uniemożliwiający bankom oferowanie podstawowego rachunku bankowego w ramach sprzedaży wiązanej – klient posiadając to konto nie będzie więc mógł zaciągnąć kredytu czy zawnioskować o kartę kredytową. Zobowiązuje się, że będzie to jedyne konto w złotych polskich z jakiego korzysta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA