Swoje wnioski oparli na analizie proporcji izotopów w kolagenie zachowanym w kościach ludzi z tego prehistorycznego gatunku. Kolagen jest białkiem tkanki łącznej, występuje w kościach, zębach, chrząstkach, ścięgnach, więzadłach i w skórze.

Materiału do badań dostarczyły wykopaliska na dwóch stanowiskach w Belgii, gdzie znaleziono szczątki zwierząt żyjących 45-40 tys. lat temu — mamutów, nosorożców włochatych, koni, reniferów, żubrów, wilków, jaskiniowych lwów, hien, niedźwiedzi. Nieopodal znaleziono też kości neandertalczyków. Wiadomość o tym zamieszcza „Journal of Human Evolution and Quaternary International".

Dotychczas przyjmowano, że neandertalczycy korzystali z tych samych źródeł pokarmu, co żyjące obok nich zwierzęta. Wyniki badań niemieckich naukowców świadczą jednak o tym, że drapieżniki wolały polować na drobniejszą zwierzynę, natomiast neandertalczycy specjalizowali się przede wszystkim w polowaniu na wielkich roślinożerców — mamuty i nosorożce włochate.

- Mamy nadzieję, że nasze badania pomogą wyjaśnić przyczyny wymarcia naszego bratniego gatunku, który zniknął z Europy ok. 40 tys. lat temu. Posiadamy coraz więcej dowodów na to, że to nie dieta zadecydowała, że neandertalczycy ustąpili miejsca Homo sapiens, ludziom współczesnym — powiedział kierujący badaniami prof. Hervé Bocherens.

—pap, Nauka w Polsce