fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

W Japonii odkryto szczątki nowego gatunku dinozaura

Rodzina Hadrozaurów
Debivort [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]
Największy w historii szkielet dinozaura, jaki znaleziono dotychczas w Japonii odkryto pod liczącą 72 miliony lat warstwą osadu morskiego w mieście Mukawa, należał do nieznanego dotychczas gatunku - czytamy w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports".

Nowo odkryty dinozaur należał do rodziny hadrozaurów - podaje CNN informujący o odkryciu.

Pierwsze kości, pochodzące z ogona zwierzęcia, znaleziono w czasie prac prowadzonych przez Muzeum w Hobetsu i Muzeum w Hokkaido w 2013 roku.

Dalsze prace doprowadziły do odsłonięcia niemal kompletnego szkieletu dinozaura. Jak się okazało należy on do nieznanego dotąd gatunku roślinożernych hadrozaurów.

Naukowcy nadali dinozaurowi nazwę Kamuysaurus japonicus - słowo "kamuy" oznacza "bóstwo" w języku rdzennych mieszkańców północnej Japonii.

Dinozaur, którego szczątki odnaleziono, był prawdopodobnie dorosłym przedstawicielem swojego gatunku. Mierzył 8 metrów długości i ważył od 4 do 5,3 ton.

Naukowcy badający szkielet odkryli też, że dinozaur charakteryzował się kilkoma cechami odróżniającymi go od innych znanych nam dinozaurów z jego rodziny: chodzi m.in. o niskie położenie wycięcia kości czaszki i przednie nachylenie kolców nerwowych (od szóstego do dwunastego kręgu grzbietowego).

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA