fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Peru: 227 zakopanych ciał dzieci. Złożono je w ofierze

AFP PHOTO / ANDINA / PROGRAMA ARQUEOLOGICO HUANCHACO / LUIS PUELL
Archeolodzy z Peru twierdzą, że 227 ciał, które odkryto na terenie zajmowanym przed wiekami przez prekolumbijską cywilizację Chimu, to największe w historii odkrycie dzieci złożonych w ofierze.

Archeolodzy dokonali odkrycia, pracując od zeszłego roku w Huanchaco, nadmorskim miasteczku turystycznym na północ od stolicy Peru - Limy.

- To największe miejsce, w którym znaleziono szczątki ofiarowanych dzieci - powiedział agencji AFP główny archeolog Feren Castillo. Dodał, że dzieci w wieku od 4 do 14 lat zostały złożone w rytuale ku czci bogów kultury Chimu. - Poświęcono je, by złagodzić zjawisko El Nino - tłumaczył, podkreślając, że analiza ciał wykazała, iż ofiarę złożono w czasie deszczowej pogody.

Zdaniem Castillo jest to największe tego typu odkrycie w historii - ale wcale nie musi być ostatnie. - Tego nie da się kontrolować. Gdziekolwiek kopiesz, jest kolejne miejsce - powiedział.

Szczątki dzieci znaleziono w pozycji zwróconej w stronę morza. Niektóre nadal miały zachowaną skórę i włosy.

Huanchaco było miejscem, w którym według archeologów złożono wiele ofiar z dzieci w czasach kultury Chimu, której lata świetności przypadają na okres między 1200 a 1400 rokiem. Archeolodzy po raz pierwszy znaleźli ciała dzieci na wykopaliskach w Pampa la Cruz w czerwcu 2018 r. Odkryli wówczas 56 szkieletów. Pampa la Cruz znajduje się w niewielkiej odległości od Huanchaquito, gdzie w kwietniu 2018 r. znaleziono z kolei szczątki 140 ofiarowanych dzieci - i 200 lam.

Cywilizacja Chimu rozciągała się wzdłuż wybrzeża Peru aż do Ekwadoru, ale upadła w 1475 roku po podboju przez imperium Inków.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA