Łódź spoczywa na polu w okręgu Ostfold, w południowo-wschodniej Norwegii. Dotychczas w kraju tym znaleziono ślady jedynie trzech pochówków łodziowych. Najnowsze odkrycie jest szczególne, ponieważ kopiec, jaki dawniej znajdował się w miejscu tego pochówku został dawno zaorany.

W trakcie badań znaleziono też ślady co najmniej ośmiu nieznanych wcześniej kopców pogrzebowych oraz ślady pięciu budynków mieszkalnych z czasów wikingów.

Lars Gustavsen, kierujący pracami archeolog z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego (Niku) stwierdził, że "pochówków łodziowych nigdy nie dokonywano w izolacji, ale tworzyły one element cmentarza, zaprojektowanego po to, aby pokazać siłę i wpływy (osób tam pochowanych - red.)".

Na razie nie ma planów wydobycia łodzi spod ziemi, ale planowane są kolejne nieinwazyjne badania, które mają ocenić dokładniej stan, w jakim znajduje się łódź oraz umieszczone w niej szczątki.

Pochówki łodziowe - czyli takie, w ramach których umieszczano zmarłego w łodzi, którą następnie zasypywano ziemią i kamieniami, były zarezerwowane dla osób o najwyższym statusie w społeczności wikingów.