fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Zamek Urartu sprzed 3 tys. lat odkryty w tureckim jeziorze

Youtube
Ruiny zamku sprzed 3 tysięcy lat, zbudowanego za czasów cywilizacji Urartu, odkryli naukowcy w jeziorze Wan, najgłębszym, słonym jeziorze Turcji.

Urartu, inaczej Królestwo Wan, to starożytne państwo na Bliskim Wschodzie, które rozciągało się w obecnych granicach Armenii, Iranu i Turcji. Pierwsze wzmianki o Urartu pochodzą z XIII wieku p.n.e., jego rozkwit nastąpił w IX-VIII w., a upadek w VI wieku p.n.e.

Odkrycia ruin zamku z czasów Królestwa Wan dokonał zespół naukowców i nurków z uniwersytetu Van Yüzüncü Yil w Wan. Mimo ostrzeżeń, że dno jeziora Wan jest już nieźle przeszukane i niewielkie są szanse na dokonanie spektakularnego odkrycia, zespół zdecydował się jednak na poszukiwania.

Ruiny, które odkryli, rozciągają się na obszarze około kilometra kwadratowego, resztki zachowanych murów fortecy wznoszą się na wysokość 3-3,5 m.

Z przeprowadzonych w miejscu odkrycia wstępnych badań wynika, że budowla powstała ok 3 tys. lat temu. Prowadzone będą dalsze badania.

Wokół jeziora Wan, które nazywano "górnym morzem", lokowało się wiele cywilizacji. Jak się okazuje, mimo przekonania o tym, że jego dno zostało dokładnie przeszukane, liczące 600 tys. lat jezioro wciąż kryje tajemnice.

 

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA