fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Aplikacja ogólna - ostatni nabór: 17 listopada kandydaci rozwiążą test

Fotorzepa, Jerzy Dudek
O miejsce w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury będzie się ubiegać ponad 1,5 tys. młodych prawników.

Blisko 1,8 tys. osób zgłosiło się w tym roku do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury na aplikację ogólną. Do konkursu dopuszczono 1524 chętnych. Spośród startujących najwięcej kandydatów ukończyło Uniwersytet Jagielloński (223). Drugie miejsce zajmuje Uniwersytet Śląski w Katowicach (152). Kolejne: Uniwersytet Warszawski (110), Wrocławski (103), Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (101). Na liście zgłoszeń więcej jest pań – 998, mężczyzn – 526.

Tegoroczny nabór na aplikację ogólną jest ostatnim w systemie działającym od 2009 r.. Rekrutowano w nim co roku na aplikację roczną, po czym najlepsi kontynuowali naukę na aplikacjach specjalistycznych: sędziowskiej i prokuratorskiej. Kolejne nabory będą od razu na aplikacje specjalistyczne.

Pierwszy etap konkursu zaplanowano na 17 listopada. Będzie to test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa. Drugi etap konkursu odbędzie się 2 grudnia. Polegać będzie na przygotowaniu pracy pisemnej sprawdzającej umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.

Aby przejść do drugiego etapu, z testu trzeba uzyskać minimum 120 pkt. Jeżeli kandydatów, którzy uzyskali punktowe minimum, jest więcej, niż wynosi dwukrotność limitu przyjęć na aplikację (wynosi 150 pkt), do drugiego etapu dopuszczeni będą kandydaci wedle liczby uzyskanych punktów.

Nauka na aplikacji rozpocznie się 1 lutego 2016 r., a każdy z aplikantów dostanie miesięcznie 3,3 tys. zł (brutto) stypendium.

Nauka na aplikacji ogólnej obejmuje zajęcia w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz praktyki poświęcone określonej problematyce. W grę wchodzi też sprawdzian wiedzy i umiejętności jej praktycznego wykorzystania.

W sumie w najbliższym roku aplikantów czeka dziesięć pięciodniowych zjazdów szkoleniowych w Krakowie (jedenasty zjazd to sprawdziany poprawkowe). Prawnicy uczą się w 15-osobowych grupach. Czeka ich dziewięć sprawdzianów oraz praktyki w sądach i prokuraturach. Dyrektor krakowskiej szkoły przydzieli patronów koordynatorów spośród sędziów, prokuratorów i referendarzy sądowych. Ci będą pomagać prawnikom oraz nadzorować przebieg ich nauki. Po ukończeniu aplikacji ogólnej prawnicy mogą kontynuować szkolenie na 30-miesięcznej aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej.

Rok temu nabór przeszło 181 osób. Rozpoczęły naukę w styczniu 2015 r. Najwięcej kandydatów, którzy pomyślnie przeszli konkurs, ukończyło uniwersytety: Jagielloński (44), Warszawski (21) oraz Śląski w Katowicach i Mikołaja Kopernika w Toruniu (15).

Prawnicy najchętniej pisali prace magisterskie z prawa cywilnego (40) i karnego (31).

Gorącym zwolennikiem likwidacji aplikacji ogólnej była od lat Krajowa Rada Sądownictwa. Jej zdaniem obecny model się nie sprawdził. Aplikanci powinni być zatrudniani w sądach na podstawie umowy o pracę, a część programu aplikacji odbywać w swoich apelacjach. Tego samego zdania było Ministerstwo Sprawiedliwości.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA