fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokat doniósł na prezesa sądu, który zawiesił sędziego Juszczyszyna

Sędzia Paweł Juszczyszyn
IUSTITIA, Twitter
Emerytowany olsztyński adwokat Ryszard Afeltowicz złożył w prokuraturze zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień przez prezesa Sądu Rejonowego Macieja Nawackiego, który podjął decyzję o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna.

Jak informuje portal koduj24.pl mecenas Afeltowicz zawiadomienie o przestępstwie złożył jako osoba prywatna.

– Zrobiłem to, bo uważam, że są granice przyzwoitości, których przekraczać nie można. W mojej ocenie działania pana prezesa Nawackiego należy zbadać pod kątem artykułu 231 par. 1 i 2 kodeksu karnego. On jest osobiście zainteresowany – razem z rzecznikiem panem Lasotą – by nie ujawniać list poparcia do KRS – powiedział mecenas Afeltowicz.

Jego zdaniem zarzuty dyscyplinarne postawione sędziemu Juszczyszynowi są absurdalne. - Tak, jakby powiedzieli, że ukradł Pałac Kultury - dodał mecenas.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny potwierdził, że do prokuratury rejonowej Olsztyn-Południe wpłynęło zawiadomienie ws. Macieja Nawackiego i poinformował, że prokuratura przeprowadzi postępowanie sprawdzające.

Przypomnijmy, że 29 listopada prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki wydał zarządzenie zawieszające na miesiąc ze skutkiem natychmiastowym sędziego Pawła Juszczyszyna, który zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia pod kandydaturami do KRS. Wcześniej sędzia usłyszał zarzuty rzecznika dyscypliny. Cofnięto mu też delegację do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Według portalu  koduj24.pl, sędzia Maciej Nawacki uznał, że zawiadomienie adwokata zostało złożone w celu nagłośnienia sprawy zawieszenia sędziego Juszczyszyna w mediach.

- Wielokrotnie spotykałem się z zawiadomieniami na moją osobę związanymi z faktem, że podejmuję niepopularne decyzje. Myślę, że te zawiadomienia składali także i emerytowani obywatele - powiedział sędzia Nawacki cytowany przez koduj24.pl.

Sędzia Nawacki jest członkiem nowej Krajowej Rady Sądownictwa i tym samym także jego osoby dotyczą pytania o nieujawnione, mimo prawomocnego nakazu NSA, listy poparcia dla kandydatur do KRS.

Ryszard Afeltowicz to znany w Olsztynie adwokat i działacz „Solidarności". Zanim został adwokatem, przez wiele lat był prokuratorem. Odszedł z prokuratury w stanie wojennym, jako adwokat prowadził wiele głośnych spraw.

– Jako obywatel znający się nieco na prawie muszę reagować, jak ktoś łamie prawo – powiedział mec. Afeltowicz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA