Skład komisji rady gminy musi być zgodny z ustawą i statutem

W statucie gminy określa się zasady i tryb działania komisji rewizyjnej oraz komisji skarg, wniosków i petycji. Statut może ustalać także np. minimalną lub maksymalną liczbę komisji, których członkiem powinien być radny.

Publikacja: 23.04.2019 02:00

Skład komisji rady gminy musi być zgodny z ustawą i statutem

Foto: Adobe Stock

- W Rada gminy powołała komisję rewizyjną oraz komisję skarg, wniosków i petycji. Czy przy powoływaniu tych komisji można dowolnie ustalać liczbę ich członków?

Nie.

Czytaj także: Rada gminy powoła komisje ze swego składu

Zgodnie z art. 18a i art. 18b ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) obligatoryjnymi komisjami rady gminy są:

- komisja rewizyjna, powołana w celu kontrolowania przez radę działalności wójta, gminnych jednostek organizacyjnych i jednostek pomocniczych gminy, a także

- komisja skarg, wniosków i petycji, powołana w celu rozpatrywania przez radę skarg na działania wójta i gminnych jednostek organizacyjnych oraz wniosków i petycji składanych przez obywateli.

W skład obu tych komisji wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego bądź wiceprzewodniczącego rady gminy. Zasady i tryb działania komisji rewizyjnej oraz komisji skarg, wniosków i petycji określa statut gminy. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 stycznia 2012 r. (sygn. II OSK 2351/11, LEX nr 1113780) podkreślono, że skład ilościowy obligatoryjnych komisji zależy od uznania rady gminy, ale nie może być odmienny od uregulowanego w statucie. Ponadto w obligatoryjnej komisji liczba członków musi być tak ukształtowana, aby każdy klub był reprezentowany przez co najmniej jednego radnego. W wyroku tym przyjęto, że nie można wybrać takiego składu obligatoryjnej komisji, w którym pominięty byłby przedstawiciel choćby jednego klubu. Rada gminy nie jest przy tym związana kandydaturą przedstawioną przez klub. Jeżeli na danej sesji rady nie można podjąć uchwały w sprawie wyboru członków obligatoryjnej komisji, to próba wyboru powinna być ponowiona na kolejnej sesji, a organy gminy i kluby radnych powinny dążyć do wypracowania porozumienia w sprawie wyboru konkretnego kandydata. Wymóg, aby w skład obligatoryjnej komisji weszli przedstawiciele wszystkich klubów jest normą bezwzględnie obowiązującą, a uchwała rady gminy powołująca komisję w składzie innym niż ustawowy narusza prawo (por. np. wyrok NSA z 14 grudnia 2011 r., sygn. II OSK 2069/11, LEX nr 1108400).

W myśl art. 21 ust. 1 u.s.g. rada gminy, ze swojego grona, może powoływać także nieobligatoryjne, stałe lub doraźne komisje do określonych zadań, ustalając przedmiot działania i skład osobowy komisji. W wyroku Sądu Najwyższego z 7 marca 1996 r. (sygn. III ARN 56/95, OSNP 1996/18/257) przyjęto, że rada gminy może uchwalić ograniczenie liczbowego składu komisji, przy czym to, że radny nie został członkiem żadnej komisji nie może być utożsamione z naruszeniem prawa. Zgodnie z wyrokiem NSA z 8 lutego 2005 r. (sygn. OSK 1122/04, OwSS 2006/1/9) nie naruszają prawa postanowienia statutu gminy stwierdzające np., że radny może być członkiem najwyżej 2 stałych komisji. W przypadku, gdy statut nakazuje, aby radny był członkiem np. co najmniej 2 stałych komisji, a jednocześnie brak w nim przepisów ograniczających liczbę członków poszczególnych komisji, rada gminy powinna tak ustalać skład poszczególnych komisji, aby był on zgodny także z postanowieniami statutu (wyrok NSA z 17 lutego 2005 r., sygn. OSK 1734/04, LEX nr 423973).

Autorka jest radcą prawnym

podstawa prawna: art. 18a, art. 18b, art. 21 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 506)

- W Rada gminy powołała komisję rewizyjną oraz komisję skarg, wniosków i petycji. Czy przy powoływaniu tych komisji można dowolnie ustalać liczbę ich członków?

Nie.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona