Nie każda uchwała władz lokalnych jest traktowana tak samo

Przepisy nie przewidują wprost kompetencji rady gminy do uchwalania programów zniżkowych dla mieszkańców lub innych osób związanych z gminą.

Aktualizacja: 24.02.2021 12:50 Publikacja: 24.02.2021 00:01

Nie każda uchwała władz lokalnych jest traktowana tak samo

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Przepisy nie. Niekiedy ustawy określają szczegółową podstawę do przyznawania różnego rodzaju korzyści, np. zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny rada gminy, rada powiatu oraz sejmik województwa mogą uchwalić samorządowy program przyznający uprawnienia członkom rodzin wielodzietnych. Nie oznacza to jednak, że inne działania, które nie są wprost przewidziane w ustawach, będą automatycznie sprzeczne z prawem. Mogą być one bowiem uznane za mieszczące się w zakresie zadań służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie zadania gminy mogą być wykonywane przy pomocy stanowienia prawa miejscowego. Poszczególne działania wymagają wykorzystania dopuszczonych przez ustawodawcę form działania. Niekiedy będzie to wyłącznie „zwykła" uchwała rady gminy, kiedy indziej – np. jedynie faktyczne działania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub wydanie przez niego zarządzenia.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów