O objęciu gry #Antyszczepionkowcy.biz patronatem Dolnośląska Izba Lekarska poinformowała na swoim Facebooku, czytamy w Onecie. Zdaniem lekarzy gra idealnie oddaje konsekwencje i realia działań wyrachowanych biznesmenów, którzy zdobywają fortuny w branży antyszczepionkowej.
Twórcami gry są Aleksandra, lekarka i członkini DIL, doktorantka na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu oraz Kuba, programista i miłośnik gier planszowych. Zasady są proste. "Gracze próbują zdobywać wpływy za wszelką cenę, sprzedając bezużyteczne towary w swoich sklepach internetowych bądź zbierając podpisy i przeforsowując szkodliwe ustawy. Ich działania wpływają na wskaźnik zaszczepienia populacji, a z upływem czasu przypadki wystąpienia różnych chorób są coraz bardziej niebezpieczne. Może to zaszkodzić samym antyszczepionkowcom... chyba, że sami przezornie się zaszczepią" - czytamy na fanpagu twórców gry.
Prototyp gry trafił na aukcję, której dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego do polskich szpitali w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Szczepienia: niebezpieczny spadek zaufania
Według Komisji Europejskiej największy spadek zaufania do szczepionek w ciągu ostatnich trzech lat odnotowano w naszym kraju. Ruch antyszczepionkowy spowodował dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę: w pierwszym półroczu 2018 r. w Europie zanotowano 41 tys. przypadków tej choroby.
W listopadzie sejm odrzucił projekt likwidujący obowiązek szczepień ochronnych. Zgodnie z obowiązującym prawem, szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są w Polsce według określonego kalendarza. Obowiązkowe szczepienia to m.in. przeciwko: gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.