Dlaczego podczas alarmów smogowych odnotowuje się aż 12 proc. więcej zawałów serca niż zazwyczaj? W jaki sposób niska emisja wpływa na śmiertelność w Polsce oraz jak kształtuje się statystyka zapadalności na choroby spowodowane narażeniem na zapylenie? W jaki sposób politycy powinni zadbać o mieszkańców na każdym z terytorialnych szczebli administracyjnych? Smog rodzi coraz więcej pytań, z których wiele pozostaje na razie bez odpowiedzi - odpowiedzi ze strony systemu. A bez zdecydowanych międzyresortowych działań zapobiegających szkodliwym skutkom smogu, może czekać nas perspektywa czarna jak węgiel w pogarszającym się zdrowiu społeczeństwa.
Powstrzymać smog
W marcu tego roku w Ustroniu odbędzie się II Forum antysmogowe Powstrzymać smog - wyzwania i rozwiązania dla Polski - edycja 2019, podczas którego lekarze specjaliści, eksperci w dziedzinie zarządzania ochroną zdrowia, prawnicy, politycy i aktywiści ekologiczni diagnozować będą Polskę pod kątem zagrożeń cywilizacyjnych związanych ze smogiem. Priorytetem jest wypracowanie nowych rozwiązań, które pozwolą zatrzymać epidemię chorób sercowo-naczyniowych oraz układu krążenia związaną z tym coraz bardziej pogłębiającym się w naszym kraju szkodliwym zjawiskiem.
Eksperci chcą pracować na konkretnych danych. Ważna jest międzyresortowa współpraca decydentów i wsparcie państwa w walce ze smogiem. - Debata na temat smogu przede wszystkim ma zjednoczyć działania miejsc i osób, które borykają się z problemem zanieczyszczonego powietrza, ale jednocześnie działają w pewnym rozproszeniu. Niezmiernie ważne są lokalne oddolne inicjatywy, brakuje nam jednak wymiany myśli i spójnej polityki na poziomie ogólnopolskim.
Nie wystarczy już samo budowanie świadomości na temat smogu i jego negatywnego wpływu na zdrowie. Konieczne są konkretne decyzje administracyjne, które wpłyną na poprawę sytuacji. Sam problem dotyczy nas wszystkich jednakowo, każdy z nas musi oddychać takim powietrzem, jakie go otacza - mówi Bartosz Sadowski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego "Ustroń" S.A i jeden z dyrektorów konferencji.
Najbardziej zagrożeni najsłabsi
Nowe działania należy podjąć jak najszybciej. Ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza skutkuje zwiększoną zapadalnością na choroby sercowo-naczyniowe - numer jeden na liście przyczyn liczby zgonów w naszym kraju. Obecne w smogu cząstki stałe PM10 i PM2,5 wywołują chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca czy miażdżycę, a w konsekwencji - zawały, udary mózgu czy tętniaki aorty.