Choroba Alzheimera to dolegliwość powodująca degradację układu nerwowego. Ma wieloletni i postępujący przebieg. Wiąże się z kłopotami z mową, pamięcią czy myśleniem. W konsekwencji prowadzi do całkowitej niepełnosprawności zarówno psychicznej jak i fizycznej.
Aby rozpoznać chorobę Alzheimera należy określić pewne typowe cechy otępienia. Jednak dla postawienia stuprocentowej diagnozy potrzebne jest duże nasilenie tych objawów, co wpływa na funkcjonowanie pacjentów. Wczesne wykrycie choroby pozwala na spowolnienie jej rozwoju i odsunięcie w czasie konsekwencji. Jednak według danych z 2014 roku zaledwie 35 procent przypadków diagnozuje się wystarczająco wcześnie.
Rozwiązaniem może być m.in. aplikacja na smartfona, która pozwoli przewidywać ryzyko związane z chorobą Alzheimera dla osób powyżej 50 roku życia. Aplikacja The Alzheimer's Disease Prediction Service (ADPS) ma pomagać profesjonalistom służby zdrowia w obiektywnych pomiarach sprawności poznawczej, funkcji percepcyjnych i pamięci pacjentów. Pozwala też na badanie przesiewowe i klasyfikację łagodnych zaburzeń poznawczych.
Czytaj też: Chorobę Alzheimera można dostrzec w oczach
Test trwa około 10 minut i jest prowadzony na tablecie lub smartfonie. Aplikacja opiera się na zachowaniach pacjenta, a czujniki urządzenia mobilnego kompletują dane do analizy. Autorzy skupili się na znalezieniu konkretnych zadań przestrzennych, które mogą testować obszary mózgu podatne na najwcześniejsze zmiany patologiczne. Wynik pozwala przewidzieć, czy pacjent zostanie dotknięty przez chorobę Alzheimera w ciągu 6 nadchodzących lat. Dokładność badania sięga 94 procent.