Chorzy mają zapewnione leczenie

Rozmowa z Krzysztofem Bąkiem, rzecznikiem prasowym ministra zdrowia

Publikacja: 28.09.2015 20:59

Chorzy mają zapewnione leczenie

Foto: materiały prasowe

Rzeczpospolita: Jak wygląda dziś sytuacja chorych na szpiczaka mnogiego i chłoniaka Hodgkina w Polsce?

Krzysztof Bąk: Minister zdrowia dokłada starań, by zapewnić pacjentom ze szpiczakiem mnogim bezpłatny dostęp do leków. Refundacją są objęte leki stosowane w leczeniu szpiczaka mnogiego i nowotworów złośliwych z komórek plazmatycznych, zawierające substancje czynne: bleomycynę, karboplatynę, cisplatynę, cyklofosfamid, cytarabinę, dakarbazynę, doksorubicyne, epirubicynę, etopozyd, interferon alfa-2b, melfalan, merakaptopurynę, metotreksat, winkrystynę, bendamustynę, pleryksafor, bortezomib. Bendamustyna we wskazaniu: szpiczak mnogi i nowotwory złośliwe z komórek plazmatycznych w drugiej i następnych liniach leczenia, jest finansowana ze środków publicznych w katalogu chemioterapii od 1 maja 2014 r. Biorąc pod uwagę opinię hematologów, minister zdrowia zmienił kategorię dostępności refundacyjnej dla bortezomibu, który stosowany u pacjentów ze zdiagnozowanym szpiczakiem mnogim od 1 września 2015 r. jest refundowany w katalogu chemioterapii. Ponadto funkcjonuje obecnie program lekowy „Lenalidomid w leczeniu chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka mnogiego", w ramach którego płatnik publiczny refunduje leczenie określonej grupy chorych. Wszystkie objęte refundacją leki zawierające wyżej wymienione substancje czynne pacjenci otrzymują bezpłatnie w ramach chemioterapii prowadzonej w trybie hospitalizacji, trybie jednodniowym lub porady ambulatoryjnej.

A chorzy na chłoniaka Hodgkina?

Także mają zapewniony bezpłatny dostęp do wielu leków. Ponadto w październiku 2012 r. pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie UE uzyskał lek zawierający substancję czynną: brentuksymab vedotin. Podaje się go dorosłym pacjentom z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych szpiku lub po co najmniej dwóch wcześniejszych terapiach. Jest wskazany również w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie układowym chłoniakiem anaplastycznym z dużych komórek. W Ministerstwie Zdrowia rozpatrywany jest obecnie wniosek w sprawie objęcia refundacją leku w ramach programu lekowego – leczenie opornych i nawrotowych postaci chłoniaków. Minister zdrowia przekazał dokumentację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Po rekomendacji AOTMiT oraz Komisji Ekonomicznej minister podejmie decyzję w sprawie objęcia bądź odmowy objęcia refundacją wnioskowanego leku.

Podczas debaty pacjenci ze szpiczakiem wyrazili zaniepokojenie nierównościami regionalnymi w dostępie do leczenia. Jak rozwiązać ten problem?

Z danych przesłanych przez NFZ z czterech województw wynika, że sytuacja chorych nie jest zagrożona. W Wielkopolsce program „Lenalidomid w leczeniu chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka mnogiego" jest realizowany przez trzech świadczeniodawców. U dwóch z nich występują nadwykonania w ramach programu leczenia szpiczaka, a u jednego z nich podpisano aneks uwzględniający przesunięcia środków finansowych z innych zakresów, co zwiększy wartość umowy w tym programie. Do pomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ nie docierają sygnały na temat trudnej sytuacji pacjentów ze szpiczakiem. Na Lubelszczyźnie realizatorami programu są dwa szpitale. Jeden z nich wykazał nadwykonanie w ramach programu leczenia szpiczaka, ale jednocześnie znaczne niedowykonania w innych programach lekowych. W związku z tym po III kwartale oddział planuje przesunąć niewykorzystane środki do programów, w których występują nadwykonania. W województwie dolnośląskim umowę na realizację tego programu ma czterech świadczeniodawców. W tym roku, w porównaniu z 2014, nastąpił wzrost finansowania w tym zakresie o 18 proc. Warto również przypomnieć, że 1 września 2015 r. program „Leczenie szpiczaka plazmocytowego (bortezomibem)" został przeniesiony do katalogu chemioterapii, co wpłynie na zwiększenie dostępności do leczenia tej grupy pacjentów.

—rozmawiała Agnieszka Usiarczyk

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej