Aktualnie program szczepień przeciwko wirusowi HPV obejmuje dzieci w wieku od 11 do 14 roku życia. Od 1 września 2024 roku program ten zostanie rozszerzony na dzieci w wieku od 9 roku życia.
Co ważne, niezależnie od tego programu, dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia dostępna jest szczepionka wydawana na receptę w ramach programu bezpłatnych leków. Wszyscy dorośli mogą zaś nabyć tę szczepionkę, korzystając z 50-procentowej refundacji.
Czytaj więcej
Wirus HPV może powodować nowotwory złośliwe wielu narządów: szyjki macicy, okolic anogenitalnych, czy okolicy głowy i szyi. Szczepienia przeciw HPV mogą im zapobiec – mówi prof. dr hab. Wojciech Golusiński, onkolog.
Szczepienia na HPV. Szczepione będą dzieci od 9 roku życia
– Każde rozszerzenie programu jest wybitnie uzasadnione. Szerszy zakres szczepień oznacza więcej osób chronionych przed zakażeniem. Powinniśmy to szczepienie rozpoczynać najwcześniej, jak to jest możliwe, bo zakażenia mogą być przenoszone też innymi drogami, niż przez kontakty seksualne. Dorosły zakażony, który ma aktywne zmiany może przenieść wirusa na dziecko nawet poprzez dotyk. Znam przypadki zakażeń HPV wśród dzieci w wieku przedszkolnym, wskutek tego, że jedno z rodziców miało aktywne zmiany chorobowe w okolicy intymnej – stwierdza w rozmowie z Medexpressem Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski.
Jak czytamy w Medexpressie, podstawowym argumentem na korzyść szczepień przeciwko HPV jest ich skuteczność.