Mogą być problemy z wykupieniem leków nocą

Apteki mogą być zamknięte w nocy i święta. NFZ nie podpisał jeszcze umów na dyżury.

Aktualizacja: 02.01.2024 11:35 Publikacja: 31.12.2023 08:33

Mogą być problemy z wykupieniem leków nocą

Foto: stock.adobe.com

Lepiej uzupełnić braki w domowej apteczce. Jeśli w nocy będziemy chcieli wykupić leki, możemy pocałować klamkę. Od 1 stycznia zaczynają obowiązywać nowe zasady wyznaczania i finansowania dyżurów aptecznych. Stare zasady przestają działać, ale nowe jeszcze nie zaczęły.

- Część starostw nie ma jeszcze podjętych uchwał dotyczących dyżurów aptecznych. NFZ nie podpisał jeszcze umów z aptekami. Apteki nie będą miały obowiązku dyżurować po 31 grudnia – komentuje Marek Tomków, Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Czytaj więcej

Apteka dla aptekarza – trudniej będzie tworzyć sieci

Problem nie będzie dotyczył aptek w dużych miastach lub przy dyżurach nocnej i świątecznej pomocy. Tam dyżur, nawet całodobowy, jest zazwyczaj dla właściciela apteki opłacalny.

Do tej pory w każdym powiecie powinny dyżurować apteki całą dobę. Ponoć w wielu miejscach w Polsce była to jednak fikcja. Nie ma bowiem żadnego mechanizmu, który pozwalałby powiatom egzekwować przestrzeganie tego obowiązku. Za taki całodobowy dyżur apteka nie otrzymuje wynagrodzenia.

Wchodząca w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego wprowadza definicję dyżuru w aptece w dzień wolny od pracy. To dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne cztery godziny zegarowe w między 10.00 a 18.00. Dyżur w porze nocnej obejmuje zaś kolejne dwie godziny zegarowe w przedziale czasowym między 19.00 a 23.00.

- Poza tymi godzinami w aptece zazwyczaj nikt się nie zjawia. Dłuższe godziny pracy apteki są pozbawione sensu. Do tej pory nikt się nie przejmował, że mała apteka, w której pracuje jedna osoba, musi zapewnić dwudziestoczterogodzinny dyżur w święta – mówi Marek Tomków.

Po zmianach za pracę w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy farmaceuci będą otrzymywać wynagrodzenie w formie ryczałtu wypłacanego przez NFZ. Wyniesie on równowartość 3,5 proc minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na 1 godzinę faktycznie przeprowadzonego dyżuru - czyli od 1 stycznia 148,47 zł brutto. Jeśli powiat uzna, że godziny określone ustawowo są niewystarczające, będzie mógł wyznaczyć inne uchwałą, ale za nie zapłaci. Chyba, że chętna do dłuższego dyżuru apteka sama się zgłosi.

- Wówczas starosta nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów. Niektóre samorządy zawiadamiały prokuraturę, jeśli aptekarz zamknął zbyt wcześnie aptekę. Narażał ponoć życie i zdrowie pacjentów. Teraz, gdy starosta ma za dyżur zapłacić, okazuje się, że apteka otwarta całą dobę nie jest potrzebna – zaznacza Tomków.

Podstawa prawna – ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, DzU. z 20 września 2023 r. poz. 1938

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność