Resort zdrowia walczy z internetowym handlem receptami

300 e-recept dla 80 pacjentów w ciągu 10-godzinnego dnia pracy lekarza - takie ograniczenie planuje wprowadzić ministerstwo zdrowia.

Publikacja: 30.06.2023 15:19

Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Foto: PAP/Paweł Supernak

Ministerstwo zdrowia chce ukrócić działalność platform internetowych, za pośrednictwem których recepty są wystawiane bez badania pacjenta. Skala problemu jest bardzo duża. Centrum e-Zdrowia zidentyfikowało 10 lekarzy, którzy wystawiali rocznie od 100 tys. do 400 tys. e-recept.

- Dziennie ci lekarze wystawiali od blisko 300 do ponad tysiąca recept –zaznaczył na konferencji minister Adam Nidzielski. I dodał, że rekordzista, pracując 24 godziny na dobę, musiałby wypisywać 50 recept w ciągu godziny.

- Mamy do czynienia z biznesem, a nie działaniem motywowanym troską o pacjenta – podkreślił Niedzielski.

Czytaj więcej

Recepty z teleporady do zmiany. "Nie pozwolimy igrać ze zdrowiem i życiem"

Dlatego ministerstwo chce wprowadzić ograniczenie w systemie informatycznym. Jeden lekarz mógłby wystawić 300 recept dla 80 pacjentów w ciągu 10-godzinnego dnia pracy.

Zdaniem ekspertów do takich zmian potrzebna jest zmiana ustawy, a wprowadzanie ograniczeń może zaszkodzić pacjentom. Zdarza się, że podczas dyżuru lekarz przyjmuje więcej niż 80 pacjentów.

-Nie wyobrażam sobie, żeby tak istotna zmiana została dokonana wyłącznie technicznie, a nie poprzez zmianę odpowiednich przepisów prawa. Jest to na tyle daleko idące ograniczenie, że powinno być bardzo dobrze przemyślane i omówione z odpowiednimi środowiskami, żeby nie zaszkodzić całemu systemowi – mówi Juliusz Krzyżanowski, adwokat z kancelarii Baker McKenzie. I pyta, co w sytuacji, kiedy ktoś naprawdę będzie potrzebował wizyty lub recepty a dany lekarz osiągnie limit danego dnia.

Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku