Sąd: odsyłanie pacjentek w ciąży na prywatne badania narusza prawo

Pacjentce, która prowadzi ciążę w placówce, która posiada umowę z NFZ, należy zagwarantować bezpłatną kompleksową opiekę oraz dostęp do niezbędnych badań - głosi stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta. Podzielił je Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Publikacja: 07.12.2022 13:34

Sąd: odsyłanie pacjentek w ciąży na prywatne badania narusza prawo

Foto: Adobe Stock

mat

W wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny (V SA/Wa 5016/21) stwierdził także, że zapewnienie odpowiedniej diagnostyki jest obowiązkiem placówki medycznej, która realizuje świadczenia w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badania, których wykonanie u ciężarnej pacjentki jest konieczne z uwagi na wskazania medyczne, powinny być zlecone i przeprowadzone w placówce medycznej, pod opieką, której znajduje się pacjentka albo do której się zgłosiła. Niewykonywanie u pacjentek w ciąży wymaganych przepisami prawa badań (w tym USG) stawia je przed wyborem skorzystania z usług komercyjnych, bądź też ponownego oczekiwania na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w podmiocie, który ma zawartą umowę z NFZ.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Ochrona zdrowia
Ochrona zdrowia to wspólna sprawa
Ochrona zdrowia
Łukasz Jankowski, NIL: Po 2032 roku będziemy kształcić więcej lekarzy niż potrzeba
Ochrona zdrowia
Szpital nie powinien zarabiać
Ochrona zdrowia
NFZ to najtańszy płatnik publiczny w Europie, ale nie ma powodów do dumy
Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama