Zakażenie małpią ospą ma zazwyczaj łagodny przebieg. Choroba ma charakter endemiczny w takich krajach Afryki jak Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga i Nigeria.
Jednak w maju małpia ospa zaczęła się szerzyć również poza granicami Afryki - w ciągu ostatnich tygodni wykryto ponad 200 zakażeń małpią ospą w 19 różnych krajach świata, w tym w wielu krajach Europy.
Czytaj więcej
Hiszpańskie władze zidentyfikowały w czwartek 25 nowych przypadków zakażeń małpią ospą. Łącznie, w Hiszpanii, wykryto jak dotąd 84 przypadki zakażenia tą odzwierzęcą chorobą zakaźną.
Jak dotąd, poza Afryką, nie stwierdzono żadnego przypadku zgonu osoby zakażonej małpią ospą.
W Nigerii od początku roku zarejestrowano 61 podejrzeń zakażenia małpią ospą. Chorobę potwierdzono w 21 przypadkach. Spośród zakażonych wirusem małpiej ospy zmarła jedna osoba - 40-letni mężczyzna.
Wśród 21 przypadków małpiej ospy potwierdzonych w 2022 roku jak dotąd nie wykryto jakiegoś nowego, niezwykłego sposobu transmisji tego wirusa
Komunikat Nigeryjskiego Centrum ds. Kontroli Chorób
Przypadki zakażeń małpią ospą wykryto w Nigerii w dziewięciu stanach i w stolicy kraju, Abudży.
"Wśród 21 przypadków małpiej ospy potwierdzonych w 2022 roku jak dotąd nie wykryto jakiegoś nowego, niezwykłego sposobu transmisji tego wirusa, ani zmian w klinicznym przebiegu choroby (w tym w symptomach i zjadliwości)" - podaje NCDC w komunikacie.