Zapotrzebowanie na składniki krwi do transfuzji w Europie pozostaje stosunkowo stabilne. Ale z danych zebranych przez Unię Europejską wynika, że zapotrzebowanie na leki osoczopochodne wzrastało o około 6 proc. w skali roku. Jaka jest główna przyczyna tego wzrostu?
Zapotrzebowanie kliniczne na osocze i leki pochodzące z osocza wzrasta z kilku powodów. Pierwszym z nich jest wzrost liczby zdiagnozowanych pacjentów z chorobami, które mogą być leczone z wykorzystaniem preparatów osoczopochodnych. Po drugie, wciąż odkrywane są nowe obszary terapeutyczne, w których można stosować leki osoczopochodne. I po trzecie, stosowanie preparatów osoczopochodnych sprawia, że pacjenci wiodą dłuższe i zdrowsze życie. Niestety, niemal wszystkie państwa zmagają się obecnie z wyzwaniem, jakim jest dostęp do osocza i leków osoczopochodnych. Z tego powodu na całym świecie pacjenci polegający na preparatach osoczopochodnych muszą mierzyć się z rosnącym problemem.
Dotyka to zwłaszcza osób cierpiących na choroby rzadkie. Terapie oparte o leki osoczopochodne są dla wielu z nich jedynym rozwiązaniem. Warto podkreślić to szczególnie teraz – ponieważ 28 lutego obchodzimy właśnie Dzień Chorób Rzadkich.
Dlaczego rośnie liczba pacjentów, którzy mogą być leczeni przy pomocy terapii bazujących na osoczu?
Zakres zastosowań leków osoczopochodnych ciągle się rozszerza. Każdego roku wprowadzane są nowe metody leczenia. Dzięki dostępności leków osoczopochodnych stale wzrasta również przewidywana długość życia pacjentów. Musimy też mieć na uwadze, że mamy do czynienia z bardzo szeroką grupą pacjentów. Nie tylko osoby z chorobami rzadkimi lub pierwotnymi niedoborami odporności potrzebują produktów leczniczych pochodzących z osocza. Preparaty osoczopochodne mają szerokie zastosowanie również w wielu innych przypadkach, w codziennej praktyce medycznej. Lista odbiorców jest bardzo długa: pacjenci z nowotworami leczeni chemioterapią, osoby z oparzeniami, ciężarne kobiety, u których występuje konflikt serologiczny, pacjenci poddawani poważnym zabiegom chirurgicznym… To tylko niewielki wycinek z całego szeregu przykładów zastosowania osocza i leków osoczopochodnych we współczesnej medycynie. Każdy z nas może ich kiedyś potrzebować. Wszystkie przewidywania wskazują na to, że zapotrzebowanie na osocze będzie dalej wzrastać. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że osocze nie może być sztucznie wytwarzane w laboratoriach. Cała produkcja leków osoczopochodnych, a więc także życie pacjentów, zależy od dawców osocza z całego świata.