Coraz więcej chętnych na osocze

Leki osoczopochodne to czasami jedyny ratunek dla pacjentów z chorobami rzadkimi – mówi Maarten Van Baelen ze Stowarzyszenia na rzecz Terapii Białkami Osocza (PPTA).

Publikacja: 28.02.2022 21:55

mat.pras.

mat.pras.

Zapotrzebowanie na składniki krwi do transfuzji w Europie pozostaje stosunkowo stabilne. Ale z danych zebranych przez Unię Europejską wynika, że zapotrzebowanie na leki osoczopochodne wzrastało o około 6 proc. w skali roku. Jaka jest główna przyczyna tego wzrostu?

Zapotrzebowanie kliniczne na osocze i leki pochodzące z osocza wzrasta z kilku powodów. Pierwszym z nich jest wzrost liczby zdiagnozowanych pacjentów z chorobami, które mogą być leczone z wykorzystaniem preparatów osoczopochodnych. Po drugie, wciąż odkrywane są nowe obszary terapeutyczne, w których można stosować leki osoczopochodne. I po trzecie, stosowanie preparatów osoczopochodnych sprawia, że pacjenci wiodą dłuższe i zdrowsze życie. Niestety, niemal wszystkie państwa zmagają się obecnie z wyzwaniem, jakim jest dostęp do osocza i leków osoczopochodnych. Z tego powodu na całym świecie pacjenci polegający na preparatach osoczopochodnych muszą mierzyć się z rosnącym problemem.

Pozostało 92% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Zdrowie
Raka będzie można wykryć na siedem lat przed diagnozą?
Zdrowie
Bieg po Nowe Życie
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych