COVID-19: Anglia kończy z izolacją chorych. Nie będzie też darmowych testów

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił zakończenie w Anglii, od czwartku 24 lutego, przymusowej izolacji osób zarażonych koronawirusem.

Publikacja: 21.02.2022 23:06

COVID-19: Anglia kończy z izolacją chorych. Nie będzie też darmowych testów

Foto: Tolga Akmen / AFP

Izolacja była ostatnim ograniczeniem covidowym, które pozostało jeszcze w Anglii po dwóch latach pandemii.

- Mamy już wystarczający poziom odporności, aby przejść od ochrony ludzi do ochrony bazującej na szczepionkach i leczeniu – powiedział w parlamencie szef rządu Wielkiej Brytanii, przedstawiając plan "życia z Covidem". - Ograniczenia są bardzo kosztowne dla naszej gospodarki, naszego społeczeństwa, dla naszego samopoczucia psychicznego i szans naszych dzieci. Nie możemy już dłużej płacić tej ceny – dodał. Mówił o sukcesie kampanii szczepień i osiągnięciu możliwości szybkiej reakcji w przypadku pojawienia się nowego wariantu koronawirusa.

Premier przyznał jednak, że „nie jest to dzień, w którym możemy ogłosić zwycięstwo nad COVID-19”. Zwracając się do narodu z Downing Street, Boris Johnson ostrzegł, że pandemia jeszcze się nie skończyła, ale podkreślił, że jest nadzieja.

Zmiany w przepisach obejmują zakończenie obowiązkowej samoizolacji dla każdego, kto uzyska pozytywny wynik testu - od czwartku będzie to „osobista odpowiedzialność" każdego obywatela Anglii. Innymi słowy, będzie jak w przypadku każdej innej choroby - to chory będzie decydował, czy zostanie w domu.

Od 1 kwietnia zakończy się również bezpłatne testowanie i rozdawanie darmowych testów na COVID-19. Premier powiedział, że testy mają już znacznie mniejsze znaczenie w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa i że rząd brytyjski musiał znaleźć sposób na ograniczenie kosztów, które sięgają 2 miliardy funtów miesięcznie.

Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne