Mózgi osób otyłych wyglądają jakby były o dziesięć lat starsze niż mózgi osób szczupłych. Do takich wniosków doszli neurobiolodzy po przebadaniu ponad 500 osób w średnim wieku.

To, że z wiekiem mózg się kurczy, wiadomo od dawna. Teraz naukowcy udowodnili, że proces ten jest szybszy u osób otyłych. Swoje wnioski badacze oparli na pomiarze ilości substancji białej. Leży ona poniżej substancji szarej i łączy różne partie mózgu.

Spadek ilości substancji białej związany z otyłością dotyczy tylko osób w wieku średnim i starszych – młodych nie. Co nie mniej ciekawe, spadek ten nie wiąże się z ograniczeniem zdolności intelektualnych, wyniki testów na inteligencję osób szczupłych i otyłych są podobne. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie „Neurobiology of Aging".

Niestety, spadek ilości substancji białej nie jest jedynym sposobem, w jaki otyłość wpłynąć może na mózg. Zbyt duża waga ciała powiększa ryzyko udaru. Prócz tego otyłość zwiększa prawdopodobieństwo depresji.

Wracając do kurczenia się mózgu: podobny efekt jak otyłość ma u ludzi w wieku średnim praca 40 godzin w tygodniu. Naukowcy uważają, że osoba po czterdziestce powinna pracować 25–30 godzin na tydzień.