W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku 16-18 lat stosowany ma być preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej 5. miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.
Biorąc pod uwagę, że pierwsze szczepienia w tej grupie wiekowej ruszyły w maju, wielu młodych ludzi drugą dawkę przyjęło w czerwcu. To oznacza, że już dawno przekroczyli 5-miesięczny odstęp wymagany do podania dawki przypominającej.
Jak szacuje resort zdrowia, w Polsce jest zaszczepionych około 1 mln 100 tys. dzieci i młodzieży w wieku między 12 a 18 lat.
MZ poinformowało w poniedziałek, że decyzja o podaniu trzeciej dawki osobom w wieku 16-18 lat, została podjęta na podstawie zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 24 stycznia 2022 r. uwzględniającego stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz WHO. Pierwsza z tych instytucji zatwierdziła na początku stycznia podawanie dawki przypominającej szczepionki Pfizera nastolatkom powyżej 12. roku życia oraz dzieciom starszym niż 5 lat, których organizm ma obniżoną odporność. Do pięciu miesięcy skrócono też przerwę między drugą i trzecią dawką.
WHO natomiast nie wydała rekomendacji w sprawie tzw. boostera dla dzieci i nastolatków. Jak informowaliśmy w “Rzeczpospolitej”, główna naukowiec WHO, Soumya Swaminathan, oświadczyła, że obecnie nie ma dowodów wskazujących, że zdrowe dzieci i nastolatkowie powinni otrzymać przypominającą (trzecią) dawkę szczepionki na COVID-19.