Resort zdrowia podjął decyzję ws. trzeciej dawki dla nastolatków

Minister Zdrowia zdecydowało, że od wtoroku 25 stycznia 2022 r. rozpocznie się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16 rok życia.

Publikacja: 24.01.2022 22:35

Resort zdrowia podjął decyzję ws. trzeciej dawki dla nastolatków

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku 16-18 lat stosowany ma być preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej 5. miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Biorąc pod uwagę, że pierwsze szczepienia w tej grupie wiekowej ruszyły w maju, wielu młodych ludzi drugą dawkę przyjęło w czerwcu. To oznacza, że już dawno przekroczyli 5-miesięczny odstęp wymagany do podania dawki przypominającej.

Jak szacuje resort zdrowia, w Polsce jest zaszczepionych około 1 mln 100 tys. dzieci i młodzieży  w wieku między 12 a 18 lat.

MZ poinformowało w poniedziałek, że decyzja o podaniu trzeciej dawki osobom w wieku 16-18 lat, została podjęta na podstawie zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 24 stycznia 2022 r. uwzględniającego stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz WHO. Pierwsza z tych instytucji zatwierdziła na początku stycznia podawanie dawki przypominającej szczepionki Pfizera nastolatkom powyżej 12. roku życia oraz dzieciom starszym niż 5 lat, których organizm ma obniżoną odporność. Do pięciu miesięcy skrócono też przerwę między drugą i trzecią dawką.

WHO natomiast nie wydała rekomendacji w sprawie tzw. boostera dla dzieci i nastolatków. Jak informowaliśmy w “Rzeczpospolitej”, główna naukowiec WHO, Soumya Swaminathan, oświadczyła, że obecnie nie ma dowodów wskazujących, że zdrowe dzieci i nastolatkowie powinni otrzymać przypominającą (trzecią) dawkę szczepionki na COVID-19.

W tym tygodniu decyzję w sprawie szczepień nastolatków dawką przypominającą ma podjąć Europejska Agencja Leków (EMA). W przypadku pozytywnej opinii, jeszcze w tym tygodniu miałyby ruszyć szczepienia w Polsce w grupie wiekowej 12-17 lat. Decyzja EMA ws. dzieci w wieku 12-15 lat spodziewana jest w czwartek.

Czytaj więcej

WHO: Nie ma wskazań, by szczepić zdrowe dzieci trzecią dawką
Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Sądy i trybunały
TSUE wydał wyrok na reformę polskiego sądownictwa
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Partia Ziobry krytykuje sędziów za udział w marszu. "Mamy polityków w togach"
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Prezydent nie jest strażnikiem konstytucji